Dört cumhurbaşkanı, bir başkan İstanbul’a geliyor

Marmara Grubu Vakfının uluslararası alanda bir prestij birlikteliği olan 20. Avrasya Ekonomi Zirvesine bu yıl 40 ülke katılıyor. Katılan ülkeler arasında İsrail de yer alıyor.

Marmara Grubu Vakfı tarafından aralıksız yirmi yıldır gerçekleştirilen Avrasya Ekonomi Zirvesi bu yıl 4-6 Nisan tarihleri arasında yapılacak. Bu yılki etkinliğine uzun bir aradan sonra İsrail de katılıyor.

İsrail eski Meclis Başkanlarından Dalia Itzik, 20. Avrasya Ekonomi Zirvesinde misafir konuşmacı olarak yer alacak. En son Kadima Partisinin vekili olarak İsrail meclisi Knesset’te görev alan Itzik, İsrail tarihindeki ilk kadın meclis başkanı oldu. Itzik ayrıca, Ocak – Temmuz 2007 tarihleri arasında da vekâleten İsrail devlet başkanlığı görevini yürüttü. Geçmişte Kudüs vali yardımcılığı da yapan Dalia Itzik, Irak kökenli bir aileden geliyor.

Aralarında Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bushar Nishani, Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge Ivanov, Bosna - Hersek Cumhurbaşkanı Mladen Ivanic, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Gagavuzya Özerk Bölge Başkanı Irina Vlah’ın yer alacağı 20. Avrasya Ekonomi Zirvesinde bu yıl dört cumhurbaşkanı ve  bir başkan ile bir araya gelecekler.

Bu isimlere ek olarak Avusturya’nın, Hırvatistan’ın, Letonya’nın, Moldova’nın, Nijerya’nın, Romanya’nın, Sırbistan’ın önceki cumhurbaşkanları da 20. Avrasya Ekonomi Zirvesinin ‘Bilge Adamlar’ oturumuna katılarak tecrübelerini paylaşacaklar.

Azerbaycan’ın, Afganistan’ın, Bosna - Hersek’in, Fas’ın, Karadağ’ın, Kosova’nın ve Romanya’nın bugün itibariyle bakan düzeyinde katılacağı 20. Avrasya Ekonomi Zirvesine Avrupa Parlamentosu (AP), Birleşmiş Milletler (BM), İslam Konferansı, EBRD, Viyana Ekonomik Forumu, Moldova Bilimler Akademisi, Bulgaristan Slavyani Vakfı, Slovenya Life Learning Academy de yüksek seviyede katılacaklarını teyit ettiler.

Dünyaca ünlü düşünür Edward De Bono’nun da, 20. Avrasya Ekonomi Zirvesinde yer alacağı açıklandı.  Türkiye’de sayısız kitabı basılan Dr. Edward De Bono, ünlü yaratıcı düşünce teknikleri ve paralel düşünmenin fikir babası olarak dünyada biliniyor.  Toplamda 58 kitap yazmış ve kitapları 34 dile çevrilmiş olan De Bono’nun son kitabı ‘New Thinking for the New Millenium / Yeni Milenyum İçin Yeni Düşünme Teknikleri’ 1999 yılında yayınlandı. Uluslararası Astronomi Birliği bir gezegene kendisinin adını verdi. Edward de Bono kariyeri boyunca, düşünme süreci ve bunun iş dünyasında nasıl uygulandığı konusuna odaklandı.

Birleşmiş Milletler Medeniyetler İttifakı Yüksek Temsilcisi Nassir Abdulaziz Al-Nasser’in de zirveye katılacağı açıklandı. Katarlı Al-Nasser, 2013 yılında Global Thinkers Forum’un ‘Award for Excellence in Leadership’ ödülüne hak kazanmıştı.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
533