Antisemitizm Zaman Çizelgesi: KARANLIK ÇAĞLAR

Yahudilere yapılan zulüm ve katliamların tarihsel bir sıralamasını yapmayı amaçlayan çalışmanın ikinci bölümünde Karanlık Çağlar’ı mercek altına alıyoruz.

Antisemitizm Zaman Çizelgesi: KARANLIK ÇAĞLAR

Yaşar Levent

 

Ortaçağ’da din, antisemitizmi yönlendirmede önemli bir rol oynamıştı. Ruhban sınıfı da dâhil olmak üzere birçok Hıristiyan, Yahudi halkı, İsa’nın öldürülmesiyle ilgili olarak, İncil’de Pontius ve Pilatüs’ün kan laneti olarak adlandırdığı olaydan sorumlu tuttu.

506 - Daphne Sinagogunun yakılması (Antiochia).

519 - Ravenna’da sinagogun yakılması.

527 – 564 - Bizans İmparatoru Jüstinyanus bir ferman yayınladı ve onun üzerine hareket edildi. Fermanın bir bölümü Yahudiler için sivil hakları etkisiz hale getiriyordu. Ferman yürürlüğe konulduktan sonra, imparatorlukta Yahudilerin, halka açık yerlerde toplanmaları, İbranice Tevrat okumalar, sinagoglar inşa etmeleri, Hamursuz Bayramı’nı kutlamaları ya da bir Katolik taraf olduğu bir yargı davasında delil vermeleri yasaklandı. Justinianus Fermanı’nda, Yahudiler kitle halinde öldürüldü.

554 - Clement (Fransa) kendi piskoposluk bölgesinden Yahudileri kovdu.

561 - Uzès (Fransa) kendi piskoposluk bölgesinden Yahudilere baskı yapıp din değişttirtti, diğerlerini kovdu.

576 - Clermont, Gaul. Piskopos Avitus Yahudilere bir seçenek sundu: Hıristiyanlığı kabul etmeleri veya Clermont’u terketmeleri. Yahudilerin çoğu Marsilya'ya göç etti.

582 - Merovingia’da Yahudiler zorla din değiştirmeye zorlandı.

589 - Narbonne, Septimania Konseyi, Yahudilerin ölülerini gömme sırasında Mezmurlar'dan ilahiler söylemelerini yasakladı. Bu yasayı ihlal eden herkese 6 ons altın ödeme cezası verildi. Vizigot Kralı Reccared altında düzenlenen Toledo Üçüncü Konseyi, Yahudilerin köle mülkiyetini yasakladı ve karışık evlilik yasağını yineledi. Reccared ayrıca bu tür evliliklerden doğan çocukların Hıristiyan olarak yetiştirilmelerini istedi.

610 – 620 - İspanya Vizigot’tan kovulma. Kral Sisebur, Yahudi karşıtı fermanların birçok kez göz ardı edilmesinden sonra Yahudiliği yasakladı. Vaftiz olmak istemeyenler kaçtı.  Bu durum, Yahudiliğin yasaklandığı ülkenin ilk olayı oldu.

624 - Hicaz’dan kovulma.

627 - Medine’deki Yahudi Kurayza (Kureyis) kabilesinin katliamı.

628 - Bizans’ta zorla din değiştirme.

629 - Merovingia’da zorla din değiştirme.

21 Mart 629 - Bizans İmparatoru Heraklius ordusu ile Kudüs'e yürüdü. Yahudi sakinleri af sözüne güvenerek ona destek oldu. Kudüs'e girdiğinde yerel rahipler Yahudileri öldürmenin bir sevap olduğuna onu ikna etti. Yüzlerce Yahudi katledildi, binlercesi de Mısır'a kaçtı.

629 - Frenk Kralı Dagobert I, Bizans İmparatoru Heraklius tarafından, krallıktaki tüm Yahudilerin kovulmalarını teşvik etti.

633 - Toledo’da zorla din değiştirme.

638 - Toledo’da kazıklarda yakılma.

642 - Vizigot İmparatorluğu’ndan kovulma.

653 - Toledo’dan kovulma.

681 - İspanya’da din değiştirmeye zorlanma. Toledo’nun 12. Konseyi, Talmud ve diğer benzer kitapların yakılması için emir verdi.

693 - Toledo’da Yahudiler esir edildi. Kral Ergica Yahudilerin Müslüman işgalciler ve kuvvetleriyle anlaşıp komplo kurarak, tüm toprakları, köleleri ve Hıristiyanlardan satın alınan binaların Yahudilerin olacağı dedikodusuna inandı.  Yedi yaşın üzerindeki tüm Yahudi çocukların evlerinden alınıp Hıristiyan olarak yetiştirilmelerini beyan etti.

722 - Bizans’ta Yahudilik yasaklandı. Bizans İmparatoru Leo III, Bizans Hıristiyanlığı içinde olan bütün Yahudilerin ve Montanistlerin dinlerini dönüştürdü.

807 - Abbasi Halifesi Harun el-Reşid, Halifeliğin bütün Yahudilerin birer mavi kemer, Hıristiyanların da birer sarı bir kemer takmalarını emretti.

850 - El-Mütevekkil, Müslümanlardan ayırmak üzere, Yahudiler ve Hıristiyanlara, farklı giysiler giymeleri için bir kararname yayınladı. İbadet yerlerinin kapıları çivilenmiş olarak tahrip edildi.

855 - İtalya’dan kovulma.

876 - Sens’ten kovulma.

898 – 929 - Narbonne Arazi Müsaderesi. Fransız Kralı Charles The Simple, Narbonne’da Yahudilerin mülklerine el koyarak kiliseye bağışladı.

945 - Venedik’te deniz seyahatleri Yahudilere menedildi.

 Yazının 1. bölümü:

http://www.salom.com.tr/haber-101989-tarih_boyunca_yahudilere_yapilan_zulum_ve_katliamlar__antisemitizm_zaman_cizelgesi.html

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1281