Batya Natan

Ortadoğu´dan kısa kısa

Hamas’ın askeri kanadı seçimlerde çoğunluğu sağlayamadı

İsrailli Ynet haber sitesi, Filistin güvenlik kurumlarından bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, Hamas liderliği için yapılan seçimde Hamas’ın askeri kanadının çoğunluğun oyunu alamadığını duyurdu.

Asharq Al-Awsat Gazetesi’nin askeri kanadın politik kanadı geçerek çoğunluğun oyunu alarak seçimi kazandığı haberi ile bu ifade çelişiyor. Hamas’ın birimlerinin liderliği için yapılan bu gizli seçimlerin 2017’nin ilk çeyreğinde sonuçlanması bekleniyor.

Nasrallah: “Beyaz Saray’da bir aptal oturuyor”

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah, ABD Başkanı Trump hakkında, “Amerikan hükümetinin gerçek yüzünü gösterdi, çirkin, baskıcı ve ırkçı yüzünü… Bu yüzden ona teşekkür ediyoruz” dedi.

Nasrallah, “Endişeli değiliz, hatta optimistiz çünkü Beyaz Saray’da bir aptal oturuyor” yorumunu yaptı.

İsrail, Yeni Zelanda ve Senegal ile diplomatik ilişkilerinin seviyesini düşürdü

İsrail, Birleşmiş Milletler’de kabul edilen yerleşim karşıtı kararın sponsorlarından ikisi olan Yeni Zelanda ve Senegal ile diplomatik ilişkilerini daimi olarak aşağı seviyeye indirdi.

2016’nın sonlarında BM’nin aldığı 2334 sayılı karardan sonra İsrail bu iki ülkedeki büyükelçilerini çağırmıştı. İsrail basınında çıkan haberlere göre, İsrail Başbakanı Netanyahu bu iki elçinin geri gitmemeleri yönünde karar aldı.

Büyükelçilerin geri dönmemeleri temsil seviyesinin resmi olarak düşürülmesi değil, ancak İsrail’in iki ülkedeki fiili temsilinin maslahatgüzar seviyesindeki olacağı anlamına geliyor.

Birleşmiş Milletler kararının geçmesinin ardından Netanyahu’nun, İsrail’in Senegal’e yaptığı yardımları durdurduğu söylendi.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
426