kanada REklam

Yeni bir yıl, yeni kararlar

Hazır yeni bir yıla girmişken ve her yılbaşı yeni kararlar almak daha kolayken bütün hayatınızı şöyle bir gözden geçirmek ister misiniz?

Yeni bir yıl, yeni kararlar

Hazır yeni bir yıla girmişken ve her yılbaşı yeni kararlar almak daha kolayken bütün hayatınızı şöyle bir gözden geçirmek ister misiniz?

Elinize bir kâğıt kalem alıp, rahatsız edilmeyeceğiniz bir köşeye geçerek kendinizle vakit geçirmek ister misiniz?

Cevaplarınız evetse, başlayalım…

Hayatımız farklı alanlardan oluşur. Aşağıda sizleri her alanda vermiş olduğum sorulara yazılı olarak cevap vermeye davet ediyorum. Yazmak önemli. Kendinize yazmak için vakit verin. Ayrıca bu sorulara cevap verirken önemli olan zorunluluklardan çıkarak gerçekten kendi memnuniyetinize göre cevap vermeniz…

1.Kendimizle ilişkimiz: Kendinizde beğendiğiniz hangi yönleriniz var? Beğenmediğiniz neler var? Neleri kolaylıkla yaparsınız? Kendinizle ilişkiniz nasıldır? Bu alanda değiştirmek istediğiniz ne var? Tam bir sene sonra bu alanda ulaşmak istediğiniz ne var?

2. Aile: Hem çekirdek, hem büyük ailenizdeki her bir bireyle ilişkilerinizi yazınız.  (Anne/baba/kardeş/eş/çocuk)

Bu ilişkilerinizden memnun musunuz? Her bir ilişkide değiştirmek istediğiniz bir şey var mı? Bu değişim için sizin yapabileceğiniz neler var? Lütfen cevaplarınız şöyle olmasın: Annemin bana daha çok ilgi göstermesini istiyorum veya eşimin beni daha çok takdir etmesini istiyorum. Başka birisinin yapacağı şey üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur. Onun yerine şu soruları sorun kendinize: “Annemin veya eşimin bana daha çok ilgi veya takdir göstermesi için benim yapacağım neler var?” İşte burada kontrolümüz var. Tam bir sene sonra bu ilişkilerinizin nasıl olmasını istiyorsunuz?

3.Arkadaşlarla ilişkilerimiz ve sosyal hayat: Bu alanda mevcut durumda memnuniyetiniz nasıl, değiştirmek istediğiniz neler var ve tam 1 sene sonra nasıl olsun istiyorsunuz?

4.İş/Kariyer: Bu alanda mevcut durumda nasılsınız ve tam 1 sene sonra nasıl olsun istiyorsunuz?

5.Finans: Para sizin için ne demektir? Parayla ilişkiniz nasıl? Mevcut durunda parasal düzeninizden memnun musunuz? Tam bir sene sonra parasal durumunuz nasıl olsun istiyorsunuz? Bunun için yapacağınız neler olabilir?

6.Sağlık/Spor: Sağlığınız nasıl? Sporla aranız nasıl? Bu alanlarda yapmak istediğiniz neler var? Bir sene sonra kendinizi bu konularda nerede görmek istiyorsunuz?

7.Hobi: Hobileriniz var mı? Olsun ister misiniz? Yeni bir hobiye başlamak ister misiniz? Bir sene sonra bu alanda nerede olmak istersiniz?

8.Eğitim: Akademik veya meraklarınız için almak istediğiniz eğitimler var mı? Bu eğitimleri almak için neler yapabilirsiniz? Bir sene sonra hangi eğitimleri almış olmak isterdiniz?

9.Seyahat: Seyahat ile aranız nasıl? Bu alanda yapmak istediğiniz neler var? Bir sene sonunda hangi seyahatleri yapmış olmak isterdiniz?

10.Eğlence: Eğlence tanımınız nedir? Mevcut durumda hayatınızdaki eğlenceden memnun musunuz? Bir sene sonra bu alanda ne değişmiş olsun istersiniz?

11.Yaşadığınız yer: Odanız, eviniz, şehriniz, mahallenizden memnun musunuz? Hangi değişiklikleri yapmak isterdiniz? Bir sene sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?

12.Aşk/Sevgi: Bu soruyu hem partnerinizle yaşadığınız aşk/sevgi olarak; hem de hayatın içinde neler size bu duyguları hissettiriyor olarak cevaplayınız. Partnerinizle yaşadığınız aşk/sevgiden memnun musunuz? Neleri değiştirmek isterdiniz? Bu değişim için sizin yapacağınız neler var? Başka kimler ve neler size aşk/sevgi duygusunu yaşattırıyor? ( İş, hobiler, hayvanlar, doğa, vs…)

Buraya kadar geldiyseniz hayatınızı iyice gözden geçirmiş, memnun olduğunuz ve olmadığınız noktaları saptamış, değiştirmek isteyip/ aynı kalmasını istediğiniz alanları bulmuş olmalısınız.

Her alanda değiştirmek istediklerinizle ilgili kararlar almış olabilirsiniz. Ancak bu kararları daha uygulayabilir hale getirmek için sizin için en öncelikli alanı bulun. Bu alan öyle bir alan olsun ki burada yapacağınız bir değişim, sizin diğer alanlarınızı da kendiliğinden olumlu etkilesin. Bu alanla ilgili bir hedef cümlesi koyun kendinize. Yanına da iki tane yan hedef yazabilirsiniz.

Örneğin: Tüm alanlarımı olumlu etkileyecek hedefim ‘olumlu olmak’ olabilir. Yanına da yan hedef olarak ‘Haftada üç gün bir saat yürüyüş’ü seçebilirim.

Son olarak bu hedeflerime ulaşmak için atmam gereken adımları sıralayıp, hemen uygulamaya geçebilirim.

Ne dersiniz? Denemeye değer mi? Lütfen ulaşılabilir hedefler ve adımlar seçin. Her gün yürüyüş yapmak sizi zorlayacak ve vazgeçecekseniz, yapabileceğiniz kadar günü yazın. İki gün ile başlayın, yapabildikçe arttırırsınız.

Hepimize hayatımızın dizginlerini elimize alabileceğimiz, daha mutlu, daha huzurlu, daha sevgi dolu bir yıl diliyorum…

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın