Güven denen liman

Güven... Kendi içimizde, özel yaşamımızda, kariyerimizde, ekonomide, yaptığımız ve yapacağımız atılımlarda en çok aradığımız ve duymak istediğimiz kelime bu değil mi?

Yaşımız ve işimiz ne olursa olsun, hep bir istikrara, doğru bilgiye ve güvende olmaya ihtiyacımız var. Çünkü güvende olunca mutluyuz, eleştirel açımız pozitif, atılımlarımız cesur, fikirlerimiz daha özgür.

Herhangi bir sektörde öncü olmak ve fark yaratmak karşılıklı güven ile başlıyor. Başlangıçlarda ise doğru zamanı yakalayabilmek, ürünleri en iyi şekilde ifade edebilmek ve sunmak başarıyı itekleyen en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

Bundan tam bir yıl önce birlik çatısı altında toplanmaya karar veren İsrail’in yenilikçi beyinleri ‘Blockchain Association’ı kurdular. Kurumun amacı giderek daha fazla yatırımcıyı blok zinciri teknolojileri hakkında araştırma yapmaya teşvik ederken girişimciler arasında sağlıklı bir network kurmayı sağlamaktı.

Geçen ayki yazımda İsrail’deki ‘blok zincirleri’nden söz etmiştim. Bu yazımda konusunda faaliyet gösteren şirketlerden söz etmek istiyorum.

İlk blok zinciri fabrikası olan PAI yapay zekâ botları, yeni internet kullanıcılarına blok zinciri teknolojisinden yararlanma konusunda rehberlik ediyor.

Sektörün ikinci önemli şirketlerinden olan Nitromia ise işlemlerin normalde herkese açık olduğu halka açık bir blok zincirinde aktif varlığın transferi için güvenli bir sistem sağlıyor. Kişisel bir ‘anahtar’, alıcıya anahtar süresi dolana kadar sınırlı bir süreliğine işlemin belirli ayrıntılarını görüntüleme erişimi sağlıyor.

Üçüncü start-up girişim olan Teneos, kripto varlıkların, araba veya ev gibi maddi aktiflerden ziyade kredi için ek teminat olarak kullanılmasını sağlayan beta aşamasında bir risk yönetimi teknolojisine sahip bir şirket.

İsrail’in blok zinciri genç-yenilikçi şirket çeşitliliğine bir örnek de Tel Aviv’deki Colu şirketi… Colu, bölge sakinlerini yerel ürünler satın almaya yönlendirme amacını taşıyan bir yerel dijital cüzdan uygulaması ve yerelleştirilmiş kripto para birimleri ağı oluşturdu.

Dijital cüzdan uygulamasının şu anda 160.000 kullanıcısı var. Tel Aviv’in yanı sıra İsrail-Hayfa’da, Batı Londra’da ve İngiltere- Liverpool’da 1.500 yerel işletme mevcut.

Colu baş ekonomisti ve yönetmelik sorumlusu Dana Heller, “Yerel tüketimi desteklemenin yanı sıra yeni yerel kripto para biriminin, geri dönüşüm gibi olumlu vatandaşlık davranışlarını ödüller, teşvikler aracılığıyla teşvik edeceğini ve bunun sonucu olarak şehirdeki günlük yaşamı iyileştireceğini ümit ediyor.

Bir süre önce atlattığım ufak bir kaza sebebiyle ‘zorunlu istirahat’ dönemine maruz kaldım. Bu zaman zarfında çeşitli kitaplar okumak en iyi alternatifler arasındaydı.

Kısa bir süre önce sayfamızın iki değerli yazarı Emre Alkin ve Cüneyt Dirican’ın kitapları yayımlandı. Saygıdeğer Emre Hoca’nın kitabı ‘Mükemmeli Arayan Kadın’  bir solukta okuduğum, acaba devamında ne olacak diye heyecan ile beklediğim bir kitap. Kitabın kahramanı Gizem’in kendi içindeki ‘mükemmel’i keşfetme yolculuğunu konu alan bu keyifli roman, adeta soluk soluğa izleyebileceğiniz bir film kıvamında. Halen okumadıysanız hemen bir tane edinmenizi tavsiye ederim.   

Uzun zamandır sayfamıza yazıları ve fikirleri ile renk katan sevgili arkadaşım Cüneyt Dirican ise ‘Sermaye Piyasasında Değişen Dinamikler’ adlı kitaba editörlük imzasını attı. Öncü görüşleri ile piyasalara rehberlik eden kitabı öğretici ve akıcı bir dile sahip. Akademik ve profesyonel, yatırımcı tüm meraklısına duyurulur.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın