7 Haziran 2020 Pazar 08:35

İsrail ve Körfez ülkeleri tarihi anlaşmanın kıyısında

İsrail basınında yer alan bilgiye göre, İsrail yönetimi son dönemlerde cesur hareketlerde bulunan İran’a karşı, Körfez ülkeleri ‘saldırmazlık paktı’ oluşturmak için pazarlıklar sürdürüyor.

Dünya 1003 görüntüleme
8 Ekim 2019 Salı

İsrailli Kanal 12’nin ‘tarihi’ olarak nitelendirdiği anlaşma, Körfez ülkeleri ile İsrail’in aralarındaki daimi anlaşmazlık durumuna bir son verme ve karşılıklı savaş ile tahrik unsurlarını bertaraf ederek, pek çok alanda dostane ilişkiler ve işbirliği içerisinde olmalarını hedefliyor.

Cumartesi akşamı haber bülteninde verilen habere göre, İsrail’in bu konudaki girişiminin liderliğini yapan İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, geçtiğimiz ayki Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısı sırasında, Körfez’deki Arap ülkelerinin pek çoğunun dışişleri bakanları ile kayda alınmayan ve gözden uzak toplantılar gerçekleştirdi. İsrail Dışişleri Bakanlığı ise konu hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

23 Eylül tarihinde Twitter üzerinden bir mesaj paylaşan Katz, adını vermediği ve İsrail’in resmi olarak ilişkisinin bulunmadığı bir Arap ülkesinden kendisi ile aynı yetkilere sahip bir kişiyle görüşmelerde bulunduğunu ve İran tehdidi ile baş etme yolları ve işbirliği yaptıkları takdirde bununla ilgili halkın desteğini alabilmek için bir süreç başlatma taktikler konularını görüştüklerini söylemişti.

Haberde ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya bu konuda destek toplamak için öncülük yapan Katz’ın, anlaşma görüşmelerinin hızla ilerleyebilmesi için masaya oturacak ekipleri oluşturma amacıyla Arap Körfez ülkelerindeki muhatapları ile New York’ta bir dizi toplantı yaptıkları bildirildi.  

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GS2

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Mozotros Ailes - İrvin Mandel

Tünelin Ucu- İzel Rozental

Tünelin Ucu- İzel Rozental