kanada REklam

Yahudi aileyi Nazilerden kurtaran Polonyalı kadın 102 yaşında hayata veda etti

Evlat edindiği Yahudi aileyi 2. Dünya Savaşında Nazilerden kurtaran Krystyna Danko yaptığı kahramanlıklarla İsrail’de adından en çok söz edilen kadınlardandı.

Yahudi aileyi Nazilerden kurtaran Polonyalı kadın 102 yaşında hayata veda etti

Birkaç senedir ileri yaşından dolayı kör ve sağır olan  Danko, geçtiğimiz hafta Varşova’da  hastanede uykusunda hayata gözlerini yumdu.

2. Dünya Savaşından evvel yetim kalan Danko kaderin bir cilvesi; onu evlat edinen Yahudi aileyi, daha sonra savaşta neredeyse tek başına verdiği mücadele ile Nazilerden kurtarmıştı.  Danko 1998 yılında İsrail’in Dürüst İnsan Madalyası ile ödüllendirilmişti. 

İsrail’in Holokost Müzesi, 2. Dünya Savaşı’nda  hayatını tehlikeye atarak Yahudileri, Nazilerden kurtaran, kişileri araştırıp buluyor ve onları Dürüst İnsan Madalyası ile ödüllendiriyor.    Savaşta, Alman İşgali bölgelerinde  Nazilerden Yahudileri saklamak ve onlara yardım etmenin cezası ölümdü. Dürüst İnsan Madalyası sadece Yahudi olmayan kişilere veriliyor ve adlarına Kudüs’teki Holokost Müzesinin bahçesine bir ağaç dikiliyor. 

Danko’nun ölüm ilanındaki şu sözler ise tüm dünyaya ders verir nitelikte: “Doğruluğun ve iyiliğin sembolü bir melek, O, dünyanın zor ve karanlık bir köşesinde yol gösteren bir ışıktı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın