kanada REklam

Körfez’de sular yine ısınıyor

İran’a nükleer faaliyetleri yüzünden uygulanan yaptırımlar Körfez’de suların yeniden gerilmesine neden oldu.

Körfez’de sular yine ısınıyor

İran, ABD ve AB ülkelerinin yaptırımları yüzünden en değerli ihracat kalemi olan petrolü ihraç edemeyince gizli yollarla petrolüne müşteri arıyor. Geçtiğimiz haftalarda Suriye’ye kanun dışı yoldan petrol taşıyan bir İran tankerine İngiliz donanması tarafından el konulması üzerine İran da bir İngiliz  tankerini misilleme olarak ele geçirmek istedi.

İran’ın geçtiğimiz ay bir ABD gözlem İHA’sını düşürmüş, ABD’de körfezden geçen petrol tankerlerinde çıkan yangınlardan  dolayı İran’ı suçlamıştı. 

ABD’nin bölgeye askeri yığınak yapması ve İran savunma sistemlerine  yapılması planlanan bir askeri operasyonun son anda iptal edilmesi de gerilimi iyice arttırmıştı. 

İngiliz bayraklı geminin İran deniz kuvvetleri tarafından ele geçirilmek istenmesi üzerine İngiltere de bölgeye ikinci bir savaş gemisi gönderdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı açıklamasında bölgeden geçen İngiliz bayraklı gemileri korumak için her tedbiri alacaklarını belirtti. 

Başkan Trump da körfezdeki son olaylar ile ilgili olarak yaptığı açıklamada İran’ın çok tehlikeli sularda gezdiğini ifade etti.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın