kanada REklam

Sanatta Kısa Kısa: Screens

Mısır asıllı Alman sanatçı Susan Hefuna’nın ‘Screens’ başlıklı sergisi, 20 Temmuz’a kadar Merdiven Art Space’de. İki farklı kıtaya dair belleğinde taşıdığı imgeleri desen, heykel, enstalasyon, video, fotoğraf ve performansa uzanan verimli pratiğiyle yorumlayan sanatçı, çalışmalarından özel bir seçkiyi sanatseverlerle buluşturuyor. Hefuna, yaşamı süresince Batı ile Doğu arasında bir türlü tamamlanamayan köprünün her iki tarafını da deneyimlemiş bir sanatçı olarak dönem, mekân, kültürel kodlar ve dil arasındaki bağları ve kopuşları üretimlerine konu ediniyor.

Sanatta Kısa Kısa: Screens

ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİNDE BOLŞOY TİYATROSU SOLİSTLERİNDEN ARYALAR

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün, İstanbul’un 2010 Dünya Kültür Başkenti seçilmesi kapsamında projelendirdiği Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 10’uncu yılına özel programını dünyanın en prestijli sanat kurumlarından biri olan Bolşoy Tiyatrosunun solistlerinin sahne alacağı bir gala konseri ile sonlandırıyor. Sanatçılara Orkestra Şefi Anton Grishanin yönetimindeki İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek. 13-14 Temmuz’da Zorlu PSM’de gerçekleşecek iki konserde Anna Nechaeva, Yulia Mazurova, Fyodor Ataskevich ve Pavel Yankovsky; ‘Sevil Berberi’, ‘Il Trovatore’, ‘Carmen’, ‘Maskeli Balo’, ‘ ‘Turandot’ ve ‘La Traviata’ gibi operalardan parçalar seslendirecek.

 

26. İstanbul Caz Festivalinin son konserleri

UNIQ Açık Hava Sahnesi, 18 Temmuz’da İstanbul Caz Festivalinin son konseri olarak Jacob Collier ve Makaya McCraven’i grupları eşliğinde, arka arkaya gerçekleşecek iki konserde ağırlıyor. Vokal ve mültientrümantalist olan Jacob Collier, kendi odasından yayımladığı YouTube videolarıyla dünyaya açılan Y Jenerasyonu dehalarından. Sınırsız hayal gücüyle yarattığı ve pek çok türü harmanlayan şarkılarıyla bu genç yıldızın müziğinde cazın yanı sıra a cappella, groove, folk, trip-hop ve soul unsurları muhteşem doğaçlamalarla bir araya geliyor.

Caz ve elektronik müzik arasındaki sınırları bulanıklaştıran yapımcı, besteci ve davulcu Makaya McCraven ise, kendine has buluşlarıyla bu akşamın ilk konuğu. Kendisine ‘ses kolajcısı’ lakabı yakıştırılan, on parmağında on marifet bu deha, Şikago müzik sahnesinin günümüzdeki en ele avuca sığmaz isimlerinden.

 

Düşlü Geçmiş Zaman

Trump Art Gallery, 31 Temmuz’a kadar Aylin Örücü’nün ‘Düşlü Geçmiş Zaman’ adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Kenan Bahadır Derre’nin yaptığı sergide Örücü, bazen eskizler bazen de düşüncelerinde beliren imgeleri sürrealist bir ifade ile tuvale aktarmış. Resim yapmayı çok seven sanatçı, kişisel sergilerin yanı sıra çok sayıda karma sergiye de katıldı. Trump Art Gallery, AVM’nin B3 katında bulunuyor.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın