kanada REklam

“Yüzyılın Anlaşması” siyasi belirsizlik nedeniyle ertelenebilir

ABD’nin Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Trump hükümetinin Ortadoğu barış planına ilişkin açıklamayı kasım ayına erteleyebileceğini belirtti.

“Yüzyılın Anlaşması” olarak nitelenen Ortadoğu barış planı açıklanmasının, İsrail’deki siyasi belirsizlik nedeniyle kasım ayına ertelenebileceği belirtildi. ABD Ortadoğu Özel Temsilcisi Jason Greenblatt, Trump hükümetinin Ortadoğu barış planına ilişkin açıklamayı kasıma erteleyebileceğini belirtti.

New York’ta düzenlenen The Jerusalem Post yıllık konferansında konuşan Greenblatt, uzun süredir açıklanması beklenen Ortadoğu barış planının İsrail’deki seçimler nedeniyle kasım ayına kalabileceğini bildirdi. Greenblatt, Trump’ın ekibinin bu yaz açıklamayı düşündüğü barış planının, İsrail’de eylül ayında yapılması öngörülen seçimlerden sonra yeni kurulacak hükümeti bekleyebileceğini dile getirdi.

Konuyla ilgili detay vermeyi reddeden Greenblatt, “Elimizde çok hassas bir konu var. Üzerini sıkıca kapalı tutarsak, başarı şansını arttırırız” dedi. Greenblatt, süreçte şu an Bahreyn’de yapılacak konferansa odaklandıklarına dikkati çekerek, “Bahreyn zirvesi, bir barış anlaşması olursa Filistin ekonomisine ne olabileceğini göstermeyi amaçlıyor” dedi.

Bahreyn’de 25-26 Haziran’da Filistin ekonomisine yönelik yatırımların konuşulacağı konferansa, Trump yönetimi, Mısır, Fas, Ürdün, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar’ın katılması bekleniyor. Filistin tarafı, Trump yönetimiyle yaşanan gerginlikten dolayı katılmayacağını açıklamıştı. İsrail de yaptığı son açıklamayla, Bahreyn zirvesinde yer alacağını belirtti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın