1 Haziran 2020 Pazartesi 19:03

ABD ve İsrail’den karşılıklı yatırımcı vizesi anlaşması

ABD´den İsrailli yatırımcıya oturma müsadesi.

Dünya 1657 görüntüleme
24 Nisan 2019 Çarşamba

İsrail ve ABD güvenlikten ekonomiye  her tür sahada büyük bir işbirliği içinde olmasına rağmen, Washington birçok Batılı ülkeye tanıdığı vize muafiyetini İsrail’e tanımıyor. İsrail vatandaşları ABD’ye girmek için vize almak zorundalar.

Ancak vizeye rağmen iki ülke yatırımcılarına ülkede kalmanın yolunu açtı.  Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ve salı günü İsrail Dışişleri tarafından resmen duyurulan anlaşmaya göre, artık iki ülkenin yatırımcıları beş yıla kadar oturma izni alacak.  

Eskiden bu vizeyi  (E2) almak için yüksek miktarda sermaye  yatırmak ve  son derece karmaşık iltica işlemleri ile uğraşmak gerekirken, artık bu vize için büyük  kapital şartı aranmayacak. Vize konsoloslukların yetkisinde verilecek.  

Dolayısı ile İsrailli veya ABD’li bir yatırımcı konsolosluktaki yetkiliyi ikna edebiliyorsa başka bir araştırmaya gerek kalmadan E2 vizesi sahibi olabilecek.  Her iki ülkenin basınına yansıyan haberlere göre, her ne kadar minimum sermaye şartı olmasa da en az 100 bin dolarlık bir yatırımın olması teşvik ediliyor.   

İki ülkenin karşılıklı çıkardığı kanun özellikle İsrail’de son 10 yılda büyük gelişme sağlayan yüksek teknoloji şirketlerinin rahat hareket edebilmesi amacını taşıyor.   

Aynı şekilde kanun, ABD şirketlerinin de İsrail’de yatırım yapmasına bürokratik açıdan kolaylık getirmiş oluyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR