kanada REklam

Fransa’da aşırı sağcı LePen, AP seçimleri için halktan borç istiyor

Fransa’da aşırı sağcı Ulusal Birlik Partisi (RN) lideri Marine LePen, 26 Mayıs’ta gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için ‘partisine gönül verenlerden borç isteyeceklerini’ açıkladı.

Fransa’da aşırı sağcı LePen, AP seçimleri için halktan borç istiyor

Özel bankaların, seçim kampanyası için partisine finansman sağlamadığını iddia eden LePen, partiyi destekleyenlerden, bir yıl içinde iade edilmesi şartıyla, borç isteyeceklerini duyurdu.

LePen, AP seçimlerine en iyi şekilde yarışmak ve demokrasinin korunması için Fransız halkının desteğine ihtiyacı olduğunu vurguladı. Parti, en az bin Euro tutarındaki finansmanların kabul edileceğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde de solcu parti ‘La France Insoumise’ (Asi Fransa) aynı gerekçeleri öne sürerek halktan borç istemek için kampanya başlatmıştı. Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, iki günde yaklaşık 450 bin Euro toplandığı belirtildi.

Fransa’da, AP seçimleri için anketler, hükümet partisi ‘Cumhuriyet Yürüyüşü Hareketi’ ile aşırı sağcı RN’nin yaklaşık yüzde 22 oy oranıyla yarışı başa baş götürdüğü tahminde bulunuyor. Ayrıca Avrupa Birliği genelinde yapılan anketler, AP seçimlerinde Parlamento’daki sağ partilerden oluşan Özgürlükler ve Uluslar Avrupa’sı (ENF) grubunun üye sayısını neredeyse ikiye katlayacağını gösteriyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın