kanada REklam

Hegkom film gecesine ‘Mr. Gaga’ damgası

14 Nisan Pazar akşamı Amram Oditoryumunda Hegkom Hahambaşılık Eğitim Komisyonunun sunduğu, Dr. Seyfi İşman’ın yönettiği film gecesinde ‘Mr. Gaga’ adlı belgesel izlendi.

Hegkom film gecesine ‘Mr. Gaga’ damgası

İşman gösterim öncesi filmin özetini yaptı ve ardından detaylarını, aldığı ödülleri, özünü, vermek istediği mesajları dile getirdi: “Gaga bir hareket dili, başlangıçlar, bitişler, tamamlanmadan bitenler, dönüşenler, kontrolsüz ve kontrollü düşüşler, akışa bırakma, akışla birlikte gitme, anı yaşamalar, gerilmeler, esnemeler, uzatmalar, uzanmalar, yerçekiminden hızlı olma, yumuşama, dış etkenler, su, nem, ateş, ısı, ter, alan  bırakma, sınır koyma, temaslar, hisler, beklentiler, tepkiler, tüm bunlar hayata dair dersler.”

Filmin yönetmeni Tomer Heyman da yolladığı görüntülü mesajında bu görüşmeyi sağlayan Elda Sasun’a ve Seyfi İşman’a teşekkür ederek gecenin keyifli geçmesi dileğinde bulundu.

Seyfi İşman, Vanessa Taragano’nun Şalom Gazetesinde yayınlanan röportajından örnekler vererek sunumuna devam etti. Daha önce 2013’te Suzanne Dellal Center’da bir gösteriye ve bu sene İstanbul’da bir workshoplarına katılmış olan Vanessa Taragano, Şalomdaki söyleşide “Çabalarken zevkle tanıştık. Zorlanırken ona kadar sayıp, sınırlarımızı genişlettik. ‘Basit iş’ deyip yaptığımız işi kolaylaştırdık. Bedenimizde kapılar açtık, sınırların ayrıştığımız yerler değil, tam tersine araştırmamız gereken yerler olduğunu öğrendik. Herkesin hikâyesi farklı. On yıldır hareket etmeyen 100 yaşında bir katılımcı Gaga sayesinde yavaş yavaş hareket ediyor ve birçok hastalığa iyi geliyor’’ cümlelerine yer vermişti. İzleyicilerden Tamara Pur ise gösterim sonrası izlenimlerini şöyle paylaştı: “Bu belgeseli gördükten sonra, bedenin, doğadaki tüm canlıların estetiğini, toprak üstünde  süzülen bir yılanın, bir insanın kıvrılışlarına nasıl benzediğini, bedenin bir tapınak olduğunu ve ona nasıl iyi bakmamız, onu ayinlerdeki gibi hareket ettirmemiz, onu dinlememiz gerektiğini anladım. Bize bu filmi getirten, emek veren ve açıklamalarıyla ufkumuzu açan Seyfi İşman’a, Tomer Heyman le görüşmeyi sağlayan Elda Sasun’a ve deneyimlerini bize yaşatan Vanessa Taragano’ya teşekkür ederiz.”

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın