ABD, Batı Şeria ve Golan için “İşgal altında” sıfatını kullanmadı

ABD Dışişleri Bakanlığı yıllık İnsan Hakları Raporunda Batı Şeria ve Golan Tepelerindeki İsrail varlığı için “İşgal altındaki topraklar” nitelemesini kullanmadı.

Nitelemenin  ABD’nin Ortadoğu politikasında bir değişikliği işaret etmediği belirtilse de, raporun Cumhuriyetçi Senatör  Lindsey Graham’ın “Golan’ı İsrail toprağı olarak tanımalıyız” çağrısından iki gün sonra yayınlanması dikkat çekiyor.

ABD’nin 2018  İnsan Hakları Raporunda, “İşgal Altında” deyimi yerine “İsrail’in kontrolü altında” ifadesini kullandı.  Rapor, çarşamba günü ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo tarafından basınla paylaşıldı.  İsrailli gazeteci Amit Waldman’ın adı saklı bir yetkiliden öğrendiğine  göre, son raporun nitelemesi herhangi bir politika değişikliğini yansıtmıyor.

Geçtiğimiz yıl da aynı raporda “İşgal altında” deyimi yerine söz konusu bölgelerin sadece isimleri kullanılmıştı.  ABD Dışişleri Bakanlığı 2011’den beri her yıl insan hakları konusunda rapor yayınlıyor.  Raporda, IŞİD, İran yanlısı  Hizbullah, El Kaide, Taliban gibi terör örgütlerinin mezhepsel kimliğe dayalı şiddet eylemlerine dikkat çekiliyor.

Rapor ayrıca, Myanmar yönetimini, Mısır Devletini,  Çin, Rusya, İran ve Kuzey Kore’yi de insan hakları konusunda eleştiriyor.  Bu tip yönetimlere “otoriter devletler” deyimini kullanan rapor, yönetimlerin halkın denetiminden korktuğunu, bunun da ülkeleri istikrarsız hale getirdiği  sonucuna varıyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın