Trump, Demokratları Yahudi karşıtı olmakla suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, meclisteki son oylamanın ardından Demokratları Yahudi ve İsrail karşıtı olmakla suçladı.

Trump, Demokratları Yahudi karşıtı olmakla suçladı

Başkan Trump, meclise henüz bu sene seçilen Minnesota Temsilcisi İlhan Omar önerisiyle gündeme gelen, antisemitizmi kınayan bir oylamaya imza atılmasının ve bunun bir haftadır yarattığı tartışmanın ardından, Demokrat Parti’yi Yahudi karşıtı olmakla suçladı.

Cuma günü Beyaz Saray’ın bahçesinde önceden tasarlanmadan gerçekleşen basın toplantısı sırasında bir gazetecinin sorusunu yanıtlayan Trump konuyla ilgili, “Dün meclisimizde yapılan oylamanın geldiği nokta itibarıyla küçük düşürücü olduğunu düşünüyorum. Ben ve dürüstçe cevap verecek herkes, yapılan oylamanın utanç verici olduğunu düşünüyoruz. Politikacılardan dürüst bir cevap alabilirseniz, onlar da size bunun utanç verici olduğunu söyleyeceklerdir. Demokratlar bugün artık İsrail karşıtı bir parti haline gelmiştir. Yahudi karşıtı bir parti haline gelmişlerdir ve bu büyük talihsizliktir,” dedi. 

İsrail’i boykot etme hareketine destek olmasıyla da bilinen Omer, baskı altında bırakıldığı ve İsrail ile birlik olduğu yönünde bir açıklama yapmak zorunda hissettirildiğini söylemişti. Omar’ın bu sözleri, antisemit iftira ve hakaretler içerdiği iddia edilen konuşmalarıyla gündeme geldiği üçüncü sefer olmuş, Omar ilk ikisi için özür dilemişti. Bu kez tam tersine mesajını daha da üsteleyen Omar, geçen hafta “Yabancı bir ülkeye sadakat göstermemem beni antisemit yapmaz” ifadelerini kullanmıştı. Omar, partisinin kurultayında taraftarları ile birlikte antisemitizmi kınama konusunda bazı sınırlamalar getirecek bir yasa tasarısı için teklifte bulundu. Teklifte Omar’ın adının öne çıkarılmaması dikkat çekti.

Teklifte başta antisemitizm olmak üzere, İslamafobi ve diğer başka önyargılar kınanırken, diğer yandan çifte sadakat konusunda yapılan suçlamaların özellikle zarar verdiğine dikkat çekildi.

Demokrat kurultayın tamamı teklifi olumlu oylarken, Cumhuriyetçilerden yirmi dört delege de bu konuda Demokratlara katıldı. Teklife ret oyu veren Cumhuriyetçiler, teklifte sadece antisemitizmin gerektiğini belirtti.

Diğer yandan Yahudi Demokratlar da, kendisinin aşırı sağcı destekçilerini kınaması istendiğinde lafı dolandıran Trump’a tepki gösterdi. Trump daha önce de seçim kampanyası sırasında antisemit imalarda bulunan mesajlar vermekle suçlanmıştı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın