kanada REklam

Finlandiya ordusu da Holokost’ta rol almış

Ünlü Nazi avcısı Efraim Zuroff tarafından başlatılan girişim, 2. Dünya Savaşı’nda Finlandiya’da işlenen insanlık suçlarını araştırdı.

Zuroff’un talebi ile başlatılan araştırmanın sonuç raporuna göre, 1408 Finlandiya vatandaşı savaş yıllarında 10 bin kurbanın katledilmesinde rol almış. Söz konusu kişilerin bu işi yapmaya gönüllü olarak katılması ise dikkat çekici. 

Geçtiğimiz cuma günü basın ile paylaşılan rapora göre, Finlandiya ordusundan gönüllülerden seçilen bu kişiler sadece Yahudileri değil, rejim düşmanı yabancıları, Rus esirleri de katletmiş. Nazilerin Viking adını taktığı bu Finlandiyalı askerler, 5. SS Panzer Birliğine katılarak Ukrayna ve Kafkasya’da 1941 ile 1943 arasında söz konusu cinayetlerde aktif rol almış.   

Rapor bu Finlandiya gönüllü birliğinin kaç Yahudi’yi öldürdüğü hakkında kesin bir bilgi vermemekle birlikte, 10 bin kişinin büyük bir bölümünün 1941 yılında katledildiğine dair kanıtlar sunuyor.   

Zuroff, ortaya çıkan sonucun Finlandiya halkı için acı verici olduğunu bildiğini, ancak tarih ile yüz yüze gelmenin gelecekte böyle trajedilerin bir daha olmaması için tek yol olduğunu belirtti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın