kanada REklam

‘Holokost ile Yüzyüze’ Sergisi 30 Mart´a kadar 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde

24 Ocak’ta, 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde açılan ‘Holokost ile Yüzyüze’ sergisi ilgi görmeye devam ediyor. Kalabalık bir ziyaretçi grubu ve çeşitli ülkelerin konsolos ve temsilcilerinin katılımıyla açılan sergi medyada da geniş yer buldu.

‘Holokost ile Yüzyüze’ Sergisi 30 Mart´a kadar 500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinde

Sergi açılışında konuşan Hahambaşı Rav İsak Haleva ve Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel geçmişle yüzleşmenin önemine vurgu yaptı. Türk Yahudi Toplumundan Melis Ada da konuşmasında Holokost’un hatırlanmasının önemine dikkat çekti.

Hahambaşı Rav İsak Haleva

Maltepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Araştırma Görevlisi Ressam Yusuf Tolga Ünker'in Yad Vaşem ve United States Holocaust Memorial Museum’dan aldığı izinlerle renklendirdiği Holokost fotoğraflarından oluşan Holokost ile Yüzyüze Sergisi Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul BasKonsolosluğunun sponsorluğunda gerçekleşiyor. 

Açılış töreninde, Hahambaşı Rav İsak Haleva, Almanya'nın İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel, Türk Yahudi Tolumu Genel Koordinatörü Deniz Saporta ve Melis Ada  konuştular. Piyanist Renan Koen ‘Holocaust Remembrance & Before Sleep’ çalışmasından bir dinleti sundu. 

Hahambaşı Rav İsak Haleva, yaptığı konuşmada, yaşananları görsel yolla hatırlamanın önemine vurgu yaparak, "Gözlerinize bakıyorum, herkesin gözünde bir acı var" dedi ve ekledi: "Holokost ile Yüz Yüze Sergisinde paydaş olan insanlık tarihinin bu kapkara dönemiyle yüz yüze gelmekteki dik duruşu nedeniyle Federal Alman Cumhuriyet'in İstanbul Başkonsolosu'na dik duruşları için teşekkür ederim.”

Hahambaşı, çalışmaları için Yusuf Tolga Ünker'e ve 500. Yıl Vakfına teşekkür ettikten sonra, “Dilerim ki yüce Tanrı insanlığa bir kez daha böylesine acılar yaşatmasın” dileğinde bulundu.

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel 

Almanya Federal Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Michael Reiffenstuel konuşmasında, sergiye verdikleri destekle ilgili, "Bu çok yürekten gelen bir istek, çünkü yaşanan acıların hatırlanması gerektiğine inanıyorum, bu yüzden de yapılması gereken ne varsa yapılması gerektiği inancındayım" dedi. 

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas'ın "Holokost'ta Almanların Yahudilere karşı işlediği korkunç suçlar ülkemizi tarihi bir sorumluluk yüklemenin ötesinde siyasi eylem ve kararlarımız için derin bir motivasyondur" sözlerini ileten Reiffenstuel, şöyle devam etti:

“Tolga Ünker tarihi siyah-beyaz fotoğrafları renklendirerek geçmişi şimdiye taşımış ve bir kere daha geçmişle yüzleşilmesini sağlamıştır. Bu fotoğrafların renklendirilmesi yaşananların sadece geçmişte kaldığını değil, günümüzde de yaşanabileceği hissini yaratıyor. Sanatçının buradaki hedefi tarihi gerçekleri daha güçlü şekilde hissetmemize yardımcı olmak ve aynı zamanda böyle bir dehşetin bir daha asla yaşanmamasını sağlamaya katkı yapmak.

Gerçekler bazen şoke edici olabilir ama gerçeklerin görmezden gelinmesi, tekrar yaşanmasına yol açabilir. Böylesine bir insanlık ayıbının tekrar yaşanmaması adına geçmişle yüzleşmeli ve bundan ders çıkarmalı. Holokost'ta Almanların Yahudiler'e karşı işlediği korkunç suçlar ülkemize tarihi bir sorumluluk yüklemenin ötesinde siyasi eylem ve kararlarımız için derin bir motivasyondur” dedi.

Piyanist Renan Koen

Sergi 30 Mart tarihinde kadar ziyaretçilerini bekliyor.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın