kanada REklam

İsrail´de seçim: Lapid-Livni birleşmesi

Kanal 12’de yayınlanan ‘Basınla Tanışın’ programında yayınlanan bir ankete göre, Yair Lapid’in Yesh Atid ve Tzipi Livni’nin Hatnua partileri arasındaki birleşme, 17 koltukla mecliste en büyük ikinci partiyi yaratacak.

İsrail´de seçim: Lapid-Livni birleşmesi

Ankette ayrıca, Başbakan Benjamin Netanyahu’nun partisi Likud’un, 32 sandalyeyle hâlâ en büyük parti konumunda kalmaya devam edeceği görülüyor. Benny Gantz’ın Yeni İsrail Direniş Partisi, 12 koltukla Knesset’teki en büyük üçüncü grup olacak. Ankette, Bennett ve Shaked ile birlikte, Yeni Sağ Partisi, Yahudi Evi’nin şu an sahip olduğu sekiz koltuğa sahip olacakları sonucuna varıldı.

Katılımcılara ayrıca eski bir ordu şefi olan Gantz’ın planları ve politikaları hakkında konuşmayarak akıllıca davranıp davranmadıkları da soruldu. Ankete göre yüzde 44’ü görüşlerini ifade etmesi gerektiğini, yüzde 22’si sessiz kalmanın akıllıca olduğunu ve yüzde 34’ü bilmediğini söyledi.

Anket sonuçları diğer partiler için, sekiz sandalye ile İşçi, ultra-Ortodoks partilerden Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Shas her biri altı, Arap partileri Ta’al ve Ortak Liste’de ayrıca altı, Avigdor Liberman’ın Yisrael Beytenu sağ partisi beş, sol parti Meretz beş ve Moshe Kahlon’un Kulanu partisi ile Orly Levy-Abekasis’in yeni oluşumu ise dörder koltuk sahibi olacak.

Mina Tzemach ve Mano Geva başkanlığındaki Midgam araştırma tarafından yürütülen anket, İsraillilerin 18 yaşından büyük bir kesimini temsil eden 1.007 katılımcının görüşlerini aldı ve yüzde 3,1’lik bir hata payına sahip.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın