kanada REklam

Eroin kaçakçısı El Chapo İsrail teknolojisi sayesinde nasıl yakalandı?

Dünyanın en çok aranan suçlusu, uyuşturucu taciri Meksikalı El Chapo, İsrail’de geliştirilen bir güvenlik teknolojisi sayesinde kanundan kaçamadı.

Eroin kaçakçısı El Chapo İsrail teknolojisi sayesinde nasıl yakalandı?

2016’da yapılan operasyonun Pegasus adlı gücü, Yedioth Aharonot gazetesi tarafından kamuoyu ile ilk defa paylaşıldı.

El Chapo, El Kaide Lideri Usame Bin Laden’den sonra en çok aranan kişi idi. El Chapo İsrail’in NSO şirketinin  geliştirdiği Pegasus telefon izleme casus programı sayesinde yakalandı.

Orgeneral Avigdor Ben Gal,  Genel Müdür Omri Lavie ve yönetici Shalev Hulio  yönetiminde olan kurumun Pegasus programı ağ içinde gördüğü telefonları sadece dinlemekle kalmıyor, içindeki tüm bilgilere de erişebiliyor. Program telefonun kamerasını, hoparlörünü, mikrofonunu açıp kapayabiliyor, hatta pilin durumunu bile görebiliyor.    NSO şirketinin 2011 yılında geliştirdiği programın ilk yabancı müşterisi ise Meksika Devleti idi. 

Pegasus programına şifreli gönderilen mesajlar da bir engel teşkil etmiyor, çünkü sistem telefonda yapılan işlemleri anında gördüğü için tüm yazışmalar anında NSO’nun bilgisayarları tarafından izlenebiliyor.    

Defalarca hapisten kaçan, mesajlarını şifreleyerek gönderen El Chapo  8 Ocak 2016’da Meksika’da gizlendiği evde şaşkın bir şekilde yakalandığında aslında iki aydır takip edildiğinin, her şifreli mesajının kilometrelerce ötede okunduğunun farkında bile değildi. 

Tutuklanarak Meksika’dan sınır dışı edilen El Chapo, şimdi bir Amerikan hapishanesinde yargı gününü bekliyor.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın