kanada REklam

Yahudi Toplumundan kısa kısa...

HEGKOM sinema gününde ‘Son Elbise’ ve İzi’yle kıymet bilmek

Yahudi Toplumundan kısa kısa...

HEGKOM sinema gününde ‘Son Elbise’

HEGKOM Hahambaşılık Eğitim Komisyonu’nun yeni faaliyeti önümüzdeki hafta sonu gerçekleşiyor.

Arjantinli yönetmen Pablo Solarz’ın son filmi ‘Son Elbise’den bazı bölümler sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Polonya doğumlu Abraham Burstein memleketi Arjantin den yola çıkarak, Auchswitz’den döndükten sonra, onu kurtaran arkadaşını tam 70 yıl aradan sonra görmeye karar verir. Acaba yaşıyor mudur? Asıl gitme, evinden ayrılmasının sebebi de kızlarının onu bir yaşlılar evine koymak istemeleridir. Yaşamış olduğu zor gençlik günleri yüzünden hayata bakışı acımasızdır, dürüstlüğünü yitirmiştir. Ne var ki seyahati boyunca rastladığı kişilerle arkadaşlık kuracak, alacağı derslerle hayata o yaş da bile olsa daha yumuşak bakacaktır.

Daha sonra Dr. Seyfi İşman’ın moderatörlüğünde İzak Kolman ile İHRA ‘İnternational Holocaust Remembrance Alliance’ (Uluslararası Holokost Anma Birliği) adlı kuruluşun Türk Dış İşlerindeki  çalışmaları, kuruluşun amacı ve faaliyetleri tartışılacak.

İzi’yle kıymet bilmek

Ulus Özel Musevi Okullarının bu seneki teması: Kıymet bilmek. Yapılacak her çalışmada, öğrencileri hayata dair düşündürmek, onların değer bilmekle ilgili duygu ve düşüncelerini harekete geçirmek ve vicdan sahibi bireyler olmalarına yardımcı olmak adına seçilen bu tema, bu yılki İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerinin de konusu.

İzi Erbeş Kültür ve Sanat Etkinliklerinin bu yıl 23.sü düzenlenecek. İlköğretim ve orta öğretimde resim; lisede resim, şiir ve kompozisyon dallarında öğrencilerin eserleri her yıl olduğu gibi bir jüri tarafından değerlendirilecek. Yapılan çalışmaların sonunda kültür ve sanat etkinliklerinde yarışan ve başarılı olan öğrencilere ödülleri 15 Şubat günü Ulus Özel Musevi Lisesi Amram Oditoryumunda verilecek.

Öğrenciler, İzi Erbeş’in anısıyla, ‘kıymet bilmek’ konusu üzerinde bir kez daha düşünmüş olacaklar.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın