Filistin Yönetimi Gazze maaşlarını ödemeyi durdurdu

Cuma günü Filistinli kaynaklarca yapılan açıklamada, Filistin Yönetiminin El Fetih üyeleri dâhil olmak üzere Gazze’deki yüzlerce Filistinlinin maaşını ödemeyeceği belirtildi.

Filistin Yönetimi Gazze maaşlarını ödemeyi durdurdu

Filistinlisiler bu kararı Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın Hamas ve El Fetih’i eleştirenlere karşı aldığı caydırıcı cezalar olarak görüyorlar. Bu cezalar geçtiğimiz yıl Hamas’ın, Gazze’nin tüm yönetimini Abbas’a vermeyi reddetmesinin ardından alınmaya başlanmıştı. Abbas alınan karar doğrultusunda binlerce Filistinlinin hem maaş hem de sosyal yardım ödemelerini durdurmuştu.

Abbas ve Filistin Yönetiminden üst düzey yetkililer, Hamas’ın Gazze’nin özellikle sahildeki yerleşim birimlerinin güvenliğini ve sivillerin kontrolünü Abbas’a bırakmayı kabul etmeği sürece Gazze’ye daha da sert yaptırımların uygulanacağı konusunda uyarıda bulundular.

Abbas, Mısır’ın başkenti Kahire’ye yaptığı ziyaret sırasında Mısırlı gazetecilere, her ay Gazze için ayrılmış 96 milyon dolarlık aylık ödeneği kesmeyi düşündüğünü dile getirmişti.

Cuma günü, Filistin Yönetiminin resmi TV kanalı olan Gazze merkezli Palestine TV (Filistin TV) maaşlarını kaybeden Filistinlilerce yağmalandı. Bazı Filistinliler, saldırganların hayal kırıklığına uğrayan El Fetih aktivistleri olduğu konusunda hem fikirken, El Fetih yöneticileri saldırıdan Hamas’ı sorumlu tuttu.

Filistinli bir kaynak son yaşanan olayın, Abbas’a karşıtlığıyla bilinen ve görevden alınan El Fetih eski yöneticilerinden Muhammed Dahlan’a bağlı 169 Filistinliyi oldukça etkileyeceğine dikkat çekti.

Filistin Yönetimin eski güvenlik komutanı Dahlan, 2011’de Abbas’tan ayrıldıktan sonra iki oğluyla birlikte Birleşik Arap Emirlikleri’ne gitmişti. Gazze’nin güneyinde doğan Dahlan, Filistin Yasama Konseyi üyelerinden olup, daha öncesinde de savunma bakanlığı görevini yerine getiriyordu.

Abbas, Dahlan’ı yolsuzluk, rüşvet ve cinayet ile suçlamış ve El Fetih’den azlettirmişti. Dahlan’ı cezalandırma kararının ardından, Dahlan’ın destekçileri El Fetih liderlerinin arkasından giderek, kendisini Hamas ile işbirliği yapmakla suçlamışlardı.

Hamas Filistin yönetiminin çekildiği sınır kapılarının idaresini teslim aldı

El Fetih ile Hamas arasındaki siyasi gerilimin artması üzerine, El Fetih’in kontrolündeki Filistin Yönetimi, Hamas’ın kontrolündeki Gazze’nin Mısır ile olan sınır kapısından çekilme kararı aldı.

Filistin Yönetimi, Hamas’ın ‘sınır kapısı çalışanlarını sorguladığı ve faaliyetlerini baltaladığı’ gerekçesiyle personele çekilme talimatı vermişti.

Bu arada Filistin yönetiminin çekilmesinin ardından Hamas’ın elinde tuttuğu İçişleri Bakanlığı, Refah Sınır Kapılarında yönetimi yeniden ele aldı.

 

EL FETİH GAZZE’DEKİ OFİSLERİNİ KAPATIYOR

Batı Şeria’da yönetimi elinde bulunduran Filistin Yönetimin temsil eden El Fetih hareketinin Gazze’deki Sözcüsü Atıf Ebu Yusuf, saldırı olasılığına karşılık Gazze’deki ofislerini ikinci bir emre kadar kapatma kararı aldıklarını açıkladı. Ebu Yusuf, El Fetih mensuplarının Gazze’deki güvenlik güçlerince gözaltına alındığı, birçok üyenin tehdit edildiği iddia etti.

Geçtiğimiz günlerde Filistin Radyo ve Televizyon Kurumunun Gazze’deki merkezi, silahlı kişilerce saldırıya uğradı. Ekipmanlara zarar veren saldırganlar, çalışanları da darp etti. Hamas söz konusu saldırının kabul edilemez olduğu yönünde açıklama yaparak, İçişleri Bakanlığına sorumluların bir an önce yakalanması çağrısında bulundu.

Atıf Ebu Seyf, yaptığı yazılı açıklamada, Hamas’a bağlı güvenlik güçlerinin Gazze’de yöneticilerin de aralarında bulunduğu 500’den fazla El Fetih mensubunu gözaltına aldığını belirtti. Söz konusu gözaltıların “El Fetih mensuplarının, hareketin 54. kuruluş yıldönümü münasebetiyle Gazze’de etkinlik düzenleme ısrarı” nedeniyle yaşandığını ileri süren Ebu Seyf, Gazze’deki emniyet birimlerinin yıldönümü etkinlikleri için kullanılacak çeşitli materyallere de el koyduğunu söylemişti.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın