İskoçya´da Antisemitizm Yahudileri zorluyor

İskoç Gazetesi The Herald on Sunday’in haberine göre Yahudi toplumunun önde gelen isimlerinden biri, İskoçya’daki Yahudilerin antisemitizm nedeni ile ülkeyi terk etmeyi düşündüklerini belirtti.

İskoçya Yahudi Toplumları Konseyi (Scottish Council of Jewish Communities -ScoJec) Direktörü Ephraim Borowski, İskoçya parlamentosunda din ve inanç özgürlüğü ile ilgili bir grup toplantısına katılmadan hemen önce The Herald on Sunday’e konuştu.

Gazeteye göre Borowski, ülkedeki Yahudilerin kendilerini artık evlerinde hissetmediklerini, yabancılaşmış ve savunmasız hissettiklerini dile getirdi. Borowski İskoçya’nın bir zamanlar Yahudi olmak için iyi bir yer olduğunu fakat son zamanlarda Yahudilerin farklı muamele gördüklerini ve dışlandıklarını hissettiklerini belirtti. Borowski aynı zamanda ülkedeki antisemitizmde endişe verici bir artış tespit ettiklerini ve birçok Yahudi’nin göç etmeyi düşündüğünü belirtti.

Toplum Güvenlik Derneği (Community Security Trust) İletişim Direktörü Mark Gardner da benzer yorumlarda bulundu. Borowski’nin sözlerinin durumu doğru tespit ettiğini, İskoçya’daki Yahudi yaşantısının birçok olumlu yönü bulunmasına rağmen 10-20 sene öncesine göre cemaatin antisemitizm, politika ve diğer toplumsal nedenlerden kendini daha endişeli hissettiğini belirtti.

Öte yandan Gardner Avrupa’nın birçok yerinde benzer bir trend olduğunu, karşılaştırma yapılması gerektiğinde İskoçya ve İngiltere’nin çok daha iyi bir durumda olduğunu ekledi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın