kanada REklam

GKD’den yepyeni bir oyun, bolca kahkaha

5 Ocak gecesi Göztepe Kültür Derneği Tiyatro ailesi yine çok güzel ve keyifli bir oyuna imzasını attı.

GKD’den yepyeni bir oyun, bolca kahkaha

Vivet Yohay

Yeni takvim yılına girdiğimiz bu günlerde insan gülmek istiyor doğrusu. Kar alarmına karşın Amram Oditoryumunu dolduran seyirciyi görmek bizleri çok memnun etti. Misafirlerin karşılanması sırasında yetkililer ve gençler oldukça heyecanlıydı.

GKD tüm varlığıyla gençlerle birlikte, hayallerinin gerçeğe ulaşması için uğraş veriyor. Gala gecesi adına yakışır şekilde başladı.

GKD Başkanı Doğan Yıldız, hoş geldin konuşmasından sonra mikrofonu gençlere devretti. Denis Kazado’nun hayallerinden vazgeçmemek konulu hikâyesi ile devam eden konuşma sonunda, hayallerimizi destekleyen İzi Aşkaner, Selim Gurci Mizrahi ve Aksel Bonfil’e plaketleri verildi. Spor salonlarını GKD gençlerimizin gelişimi için kullanıma açan Cenk Eyüboğlu’na ve en son olarak da Yahudi Toplumu eşbaşkanları Erol Kohen ve İshak İbrahimzadeh’e teşekkür edildi.

Sıra oyunun sahnelenmesine geldiğinde fuayede bekleyen izleyicileri de bir heyecan sarmıştı. Miniklerin ve gençlerin de rol aldığı oyunda, izlemeye gelen aile büyükleri bile heyecanlıydı. ‘Bizimle Evlenir misin?’ adlı interaktif oyun pratik zekâ gerektiren türde. Cemaatimiz oyunları arasında da ilk defa deneniyor.

Mutluluk sahip olduğumuz değerlerdir. Kahkaha, komedi, hüzün, romantizm, ananeler, gelenekler, canlandırılan tiplere empati, “of” dedirten hurafeler, batıl inançlar, aşk, aile öğelerini içinde barındırıyor. Çok samimi ve herkesle birlikte nefes alınan bir oyun. Oyun hızlı, oyun bizden, oyun hayatımızın içi.

Oyuncular iki saat boyunca gerçek bir görsel şölen eşliğinde hepimizi etkiledi, hafızalarımızı dağıttı, güldürdü, yetmedi kahkahalar attırdı. Hatta daha önce çoğumuzun benzeri olayları ve stresleri yaşadığımızı hatırlattı.

‘En kolay katlanılan acı, başkasının acısıdır’ şeklinde hazmetmiş olduğumuz zorlu konulara bu defa mizahla yaklaşılmış, insanımızın tebessümler dolusu hoşgörüsüyle hayatımızda iz bırakan olaylar işlenmiş. Çok önemli bir detayı yazmadan geçmeyeyim; düğün denince şıklık başroldedir cemaatimizde. Oyunda şıklık gerçekten göz kamaştıran bir ayrıntıydı ve ışıltı Amram Oditoryumundaydı o akşam.

Büyüklerimizden bir Rav bir gün, “Yardım etmek, bir şeyler vermek kolaydır. Para verebilirsiniz, yemek verebilirsiniz ama zamanınızı vermek çok makbul ve zor bir iştir” demişti.

Oyunu sahneye koyan çoğu tanıdığımız insanlar, aşina yüzler; içten, severek, canla başla çalışıp vakitlerini bu oyuna vermişler. Yürekler dolusu sevgiyi birleştirmişler hatta kimi zaman belki de kendilerinden bir şeyler katarak. Müzikleri ve gençlerin dansları, duygulara dokunan şarkı sözleri, evimizde oturuyormuşçasına rahatlık veren dekoru ile tüm ayrıntılarına özenilmiş bir sahne.

Senaryosunu Aksel Bonfil’in yazdığı oyunu bu yıl Çiçek Menda yönetti. İzmir’in bu isimlerle daha da kalplerimizin içinde olduğu inkâr edilemez.

Sanat, elinizdeki imkânlarla en güzel eseri çıkarabilmektir. Tiyatro Komisyonu Başkanı Leon Menda ve ekibi GKD’nin gurur kaynaklarından. Bu eseri bizlere sunmak için ellerinden geleni yaptılar.

Ayakta alkışlanmayı hak eden oyun için son sözüm sevgili Hahambaşımızın her zamanki cümlesi olsun: “Çocuklarımızı bu muhteşem duyguyla ve heyecanla hupa altında evlendirmek nasip olsun hepimize.”

 

İzleyici yorumları

Sami Levi: Müziklerinden, rejisine, dekorundan, oyunculuklarına kadar çok başarılı, baştan sona tempoyu hiç bırakmadan, çok dinamik ve keyifli bir oyun seyretmek benim için gerçekten çok güzel ve gurur verici bir duygu. Emeği geçen herkesin ellerine sağlık. 

Demet Şaşmaz Levi: Her şey oldukça profesyonel, doğal, akıcı ve keyifliydi. Müzikleri oyundan çıkınca bile aklınızda kalıyor. Seyirciyi de içine katan, küçük sürprizlerle dolu, hem güncel hem nostaljik konuları bir arada izleyebileceğiniz harika bir oyun olmuş. 

Ethel Mulinas: Yine bir GKD oyunundan çıktım yine yüzümde kocaman bir gülümseme. Oyun boyunca sağımda, solumda, önümde, arkamda oturan herkes gülümsüyor. Bu kadroda bir sevgi tılsımı var seyirciye geçiyor. Birbirlerini seviyorlar, sahnede tamamlıyorlar, birbirlerini kolluyorlar sahnede, her sene şahane bir oyun çıkartıyorlar. Amatör ruhla profesyonel oyunlar. Bu sene dekor geçen senelerden de daha zengin evlerin tüm detayları göz kamaştırırken yataklar ve gelin arabası sahneleri muhteşem..profesyonel oyunların dekor ve kostümleriyle yarışıyor.(…) Her sene bir önceki performanslarının üstüne çıkıyorlar. Teker teker tüm kadroyu alkışlıyorum tebrik ediyorum. Adetten olduğu için hem şarkılarda hem oyunculukta Betsi Bahar beni büyüledi, sevgili Raşel Özübahar ve Leon Seloni ile kahkahalar attık, Leon Menda, Tuna Sarfati, Rana Halet, Diana Gabay, Lili Doenyas , Moiz Pinto her sene olduğu gibi çok başarılıydılar. Gençlerin dansları ve çocukların okul sahnesi oyunun şahane bir başka rengi oldu. Sevgili Ceni Halet ve sevgili kardeşim Deyvi Mulinas nezdinde tüm genç ve çocuklarımızı kutluyorum. Sahnede bir arada oyuncu kadrosu, gençler ve çocuklarımızı görmek başka bir mutluluk. Tabii ki tiyatro oyuncusu bir hala olarak yeğenim İzak Mulinas’ın tek replik ile alkış alması koltuklarımı kabarttı. Koreografi, ışık, makyaj çok başarılıydı. Kulis amirleri ve görünmeyen tüm kahramanları kutluyorum. Sevgili Aksel yine bize bizi anlatan şahane bir oyun yazmış. İki saat herkesin yüzü gülümsüyordu arada kahkahalar uçuşuyordu. Aksel’i müzik yeteneği için ayrıca tebrik ediyorum. Besteler şahane, oyunun müzikleri oyuna bambaşka bir lezzet katıyor. Aksel çok büyük bir değer gururumuz. Ve sevgili Çiçek herkes onu çok seviyor o herkesi çok seviyor. Bu sahneye, prodüksiyona yansıyor ve o müthiş bir reji ile karşımıza çıkıyor.(…)Tebrikler GKD tiyatro komisyonu, tebrikler güzel derneğim. Ve ben gururla bir Türk Yahudi’si olarak bir gece evvel oyunumun geliriyle Erzurum‘da Rotary Derneği vasıtasıyla bir sahne inşa edilmesinin mutluluğunu sahnede onlarla paylaştım. Çünkü GKD ilk sahne tozu yuttuğum yer. Alkışım tüm ekibe son sözüm “işiniz çok zor çıtayı çok yükselttiniz seneye ne yapacaksınız?” Alkış gurur ve sevgiyle...

Selim Gurci Mizrahi: Zevkle seyrettim, mükemmel üstü oynandı. Bütün emeği geçen yetkilileri canı gönülden tebrik ederim. Ayrıca dernek başkanı Dogan Yıdız ve Eşi Teri’ye verdikleri özveri için çok teşekkür ederim. Bu oyunda mükemmelin üstü performans sergileyen tüm arkadaşlarıma da canı gönülden teşekkür ederim. Ben bir İzmirli olarak, İzmir geneleklerinin sunuldugu bu temsilde çok gururlandığımı belirtmek isterim. İyi ki varsınız. BRAVO…

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın