kanada REklam

Mısır: “İsrail ile beraber çalışıyoruz”

Mısır, İsrail’i resmen tanıyan ilk Arap ülkesi olmasına rağmen hiçbir zaman ortak yürütülen projeleri açıkça basınla paylaşmaz ve İsrail’e karşı yakın olmaktan kaçınır.

Mısır: “İsrail ile beraber çalışıyoruz”

Ancak tarihinde ilk kez Mısır, Sina Yarımadasında üstlenen radikal teröristlere karşı İsrail ile ortak çalışma yürüttüğünü kabul etti.

Geçtiğimiz pazar günü CBS’in ‘60 Dakika’ programına çıkan Mısır Lideri Abdül Fettah el-Sisi, İsrail ile yoğun bir askeri işbirliği içinde olduklarını resmen kabul etti.

CBS muhabiri, Sisi’ye “Bu bahsettiğiniz geniş işbirliği çalışması neler içeriyor?” şeklinde sorunca, Mısır Lideri şu sözlerle cevap verdi:  “Evet, bu şimdiye kadar İsrail ile yapılmış en büyük işbirliği, hatta bazen uçaklarımız İsrail hava sahasında bile uçabiliyor, bu da işbirliğinin ne boyutta olduğunu gösteriyor.”

Mısır ordusu  1978 Camp David Barış Anlaşmasından bu yana İsrail ordusu ile ortak çalışma yürütüyor.  Ancak tarihte neredeyse ilk defa, Sisi iktidarında, bu konu basınla paylaşılıyor. New York Times’ta geçtiğimiz günlerde yer alan bir yazıda da İsrail uçaklarının gerektiğinde Mısır hava sahasına girerek karadaki Mısır ordusuna hava desteği bile verdiğini belirtilmişti.

Ancak yıllarca sürmüş olan İsrail düşmanlığının halkın üzerindeki etkisi devam ediyor. Mısır halkının gözünde şimdilik İsrail halen Arap topraklarında var olmuş işgalci bir güç…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın