Holokost araştırmacısının Polonya ile mücadelesi

Holokost araştırmacısı Jan Grabowski, kendisini tarihi değiştirmekle suçlayan Polonyalı topluluğa karşı dava açtı.

Janet Mitrani

 

Polonya asıllı Kanadalı Holokost araştırmacısı, Ottawa Üniversitesi profesörü Jan Grabowski, Polonya Karalamayla Mücadele Birliği’ne, onu alenen ‘Polonya’yı kötülemek ve araştırmasıyla Polonya milletinin tarihini değiştirmek’le suçladıkları için, Varşova Yerel Mahkemesinde dava açtı.

Dava teklifi şöyle: Haziran 2017’de Grabowski’yi suçlayan Polonya Birliği bildirisini imzalayan herkes, ‘Sonu Olmayan Gece: İşgal Altındaki Polonya’nın Seçilmiş Bölgelerindeki Yahudilerin Kaderi’ adlı kitaptan bir adet satın alarak bir Polonya lisesine bağışlayacak.

Bildiri 134 kişi tarafından imzalanarak aralarında Ottawa Üniversitesindeki yetkililerin de bulunduğu birçok kişiye gönderilmişti. Davaya göre, bahsi geçen belgede Grabowski hakkında iftira niteliğinde ifadeler kullanılıyor. Tarihçiyi temsil eden avukatlar dava konusu olan belgenin, Grabowski’nin bilimsel güvenilirliği ve bilgisine olan inancı sorguladığını ve ‘birliğin amacının onun bilim toplumundaki itibarını sarsmak olduğunu’ iddia etti.

Polonya Birliği’nin bildirisi, profesörün sözde “Polonya ve Polonyalılara karşı karalayıcı ve olumsuz tavrının”, onun ‘Holokost ve Polonyalılar tarafından II. Dünya Savaşı sırasında Yahudilere karşı işlenen suçlar’ konusundaki araştırmalarını yayınladığı belgelerde çok açık bir şekilde ifade edildiğine dikkat çekiyor. Bildiride ayrıca Grabowski’nin araştırmasının Polonya karşıtı olduğuna ve bunun da kendisinin sadece akademik saygınlığına değil milli saygınlığına da zarar verdiğine işaret ediliyor.

Polonya Birliğinin bildirisine göre, “Grabowski, araştırmacı güvenilirliğinin temel kurallarına uymuyor, propaganda temelleri oluşturuyor, temel unsurları göz ardı ediyor ve (işinin) mesleki araştırma ile hiçbir ilgisi yok.”

Grabowski ise kendisine karşı hazırlanan bildiriyi imzalayanların arasında, Holokost tarihi konusuyla ilgilenen tek bir uzman bile olmadığını belirtiyor. Polonya Birliği, hedefinin ‘Polonya tarihi hakkında yanlış bilinen gerçekleri düzeltmek’ olduğunu belirtiyor. Topluluğun başkanı Maciej Swirski, çok yakın bir geçmişe kadar, Polonya’nın sağ görüşlü hükümeti tarafından kurulan, Polonya Ulusal Vakfı’nın başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Grabowski, Varşova’daki Holokost Araştırmaları Merkezinin kurucularından ve Holokost hakkındaki birçok yayının yazarı ve editörü… 2014 yılında kitabı ‘Hunt for the Jews (Yahudi Avı)’ ile Holokost Araştırmaları konusunda Yad Vaşem Uluslararası Kitap Ödülü’nü aldı.

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın