İsrail’de Müslüman ile Yahudi’nin 60 yıllık arkadaşlığı

İsrail’in kuzeyinde Galile’de yaşayan Muhammet Einan ile Motke Berkowitz’in futbol sahasında başlayan arkadaşlığı 60 yıldır devam ediyor.

İsrail’de Müslüman ile Yahudi’nin 60 yıllık arkadaşlığı

İkisi de 83 yaşında olan arkadaşlar her pazartesi sabahı kafede bir araya geliyor, sohbet ediyor. Çatışmanın  eksik olmadığı olduğu siyasi bir atmosferde  ikilinin 60 yıllık dostluğu başlı başına bir başarı olarak kabul edilse de bundan fazlası var.

Her ikisi de küçüklükten bu yana futbol meraklısı olan Berkowitz ve Einan, Galile’de komşu kasabalarda yaşarken bir maç dolayısı ile  1954 yılında tanışmışlar.

Hem Berkowitz ve  hem de Einan 1950 ile 1960 yılları arasında Hapoel Naharia futbol takımında oyuncuydu. Berkowitz yedi yıl boyunca takımın kaptanı idi.

Berkowitz bugün ancak bir değnek yardımı ile yürüyebiliyor. Einan ise sorulduğunda eskisi kadar güçlü olmadığını belirtiyor.  Her iki oyuncu da 1957 yılında Hapoel Nahariya’nın İsrail Lig Şampiyonu olduğu günleri  ve şampiyonluk golünü gayet net hatırlıyor.

Müslüman Arap Einan o günlerde İsrail İşçi Partisinin sponsor olduğu bir program sayesinde İbranice ve ziraat  öğrenmiş, spor müsabakalarına katılmış. Daha sonrada fark edilerek takıma alınmış. Einan, o zamanlar bir Yahudi takımında oynayan tek ve ilk Arap olarak tarihe de geçmiş.

Bugün babadan kalma tarlasında nar yetiştiren ve taksicilik yapan Einan’ın ise sözleri ise tüm Ortadoğu’ya ders olacak nitelikte: “Eğer devlet büyükleri spor müsabakalarında mücadele etseydi çoktan dünyada barış olurdu…”

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın