Netanyahu: “1. Dünya Savaşı dünya için bir dönüm noktasıydı”

1. Dünya Savaşı’nın bitişinin 100. Yıldönümü törenleri için dünya liderleri ile bir araya gelen İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, savaşın bitmesinin insanlık için önemli bir dönüm noktası olduğunu belirtti.

Netanyahu: “1. Dünya Savaşı dünya için bir dönüm noktasıydı”

Paris’te bir araya gelen 70 ülkenin lideri pazar günü şehrin ünlü Zafer Anıtı önünden yürüyerek geçtiler. Liderler tam saat sabah 11’de anıtın önüne geldi.

Üç imparatorluğun sona ermesine ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden yolu açan Büyük Savaş, 11 Kasım 1918’de sabah tam 11’de tüm silahların susması ile sona ermişti.

Netanyahu yürüyüşten sonra yaptığı konuşmada 1. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin İsrail’in kuruluşuna giden yolu da açtığını belirtti.

Netanyahu yürüyüşten evvelki kahvaltı sırasında, birçok dünya lideri ile masa başı sohbeti yaptığını, kimisiyle uzun, kimisiyle ayak üstü konuştuğunu, ancak ortak olan tek şeyin dünya ülkelerinin her zamankinden  çok daha fazla İsrail ile olan ilişkilerini arttırmak istediklerini belirtti.

9 milyon asker 7 milyon sivilin öldüğü 1. Dünya Savaşı sonunda, Osmanlı İmparatorluğu, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ve Rus Çarlığı sona ermişti.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın