ABD Yahudilerin yüzde 75’i Demokratlara oy verdi

Demokrat bağlantılı bir araştırma kuruluşu olan GBA Strategies’in yaptığı anketlere göre, ABD’de yapılan ara seçimlerde Yahudilerin yüzde 75’i Demokratlara oy verdi.

ABD Yahudilerin yüzde 75’i Demokratlara oy verdi

Liberal Yahudi kuruluşu J Street tarafından finanse edilen araştırmaya göre, yüzde 75 oranı  hem Kongre adaylarının hem de Temsilciler Meclisi adaylarının seçiminde geçerli.

Cumhuriyetçilere verilen Yahudi oylarının da oranı yüzde 19 oldu.  CNN’in yaptığı diğer bir araştırmaya göre ise, Yahudi oyların yüzde 79’u Demokratlara giderken, yüzde 17’si de Cumhuriyetçilere gitti.  J Street’in araştırmasında  istatistik örnekleme  1.139 kişi üzerinden yapılırken, CNN’in örnek kitlesi 375 ile sınırlı kaldı.  Dolayısı ile J Street’in araştırması doğruya daha yakın.   

Ara seçimler Demokrat Yahudi adaylar için de zafer oldu. Amerika Yahudi Demokratlar Konseyinin bildirdiğine göre, seçimde görevinde olduğu halde  aday olan 23 Yahudi adayın 21’i seçimi tekrar kazanırken, Temsilciler Meclisine 8 Yahudi vekil  daha girdi.  Böylece Temsilciler Meclisinde toplam Yahudi sayısı 28 olurken, Senato’da ise bu sayı dokuz oldu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın