Yeni imar planı Yahudi pazarını tehdit ediyor

Hollanda’nın Amsterdam şehrindeki tarihi Yahudi pazarı yeni imar planının kurbanı olabilir.

Yeni imar planı Yahudi pazarını tehdit ediyor

Şehirdeki Yahudi hayatını canlandırmak ve ticareti geliştirmek için 1893 yılında belediyenin teşviki ile yapılan ve Waterloo Meydanı Pazarı  adı ile açılan pazar yeri Nazi işgali sırasında yıkılmıştı.

Savaştan sonra yeniden yapılan Yahudi mahallesinin kalbindeki pazar yeri 1970’lerde moda dünyasının merkezi olmuştu.  Daha sonra pazar yeri ikinci el mallar pazarına dönüşmüş, ikinci el sahne kıyafetlerinden, eski kitaplara, plak ve eski teknoloji ile yapılmış müzik kayıtlarına kadar sayısız antika eşyanın el değiştirdiği bir market olmuştu.

Her ne kadar dünyanın en büyük ikinci el pazarı eBay’in sanal dünyadaki varlığı Yahudi pazarının satışlarını etkilemiş olsa da uzun süre  popülerliğini korumuştu.

Ancak eski Yahudi pazarı popülerliğini kaybetmiş görünüyor.  Eskiden 300 tezgahın olduğu pazar yerinde,  bugün Nijeryalı bir göçmenin bisiklet tamir atölyesi, Ürdünlü bir alenin işlettiği falafel dükkanı, Amsterdam doğumlu bir eski kitap tüccarı  ve eski ordu üniformaları satan bir dükkan kaldı.

Belediye, çevredeki arazilerin son yıllarda çok değer kazanmalarını dikkate alarak Yahudi pazarına yeni imar planında orijinalinden çok daha küçük bir yer ayırdı.

Yeni belediye planı Amsterdam’ın Waterloo Meydanına yeni bir kişilik ve imaj kazandırmayı hedef almış 15 yıllık bir siyasetin ürünü.

Belediye Amsterdam’ın Kırmızı Işık Bölgesi, uyuşturucu satılan  malum mahalleri ve hippi tarzı kahvehanelerine komşu olan bu meydanın dünyadaki  imajını değiştirmeye kararlı.  Ancak bu plan dahilinde Yahudi pazarının ne olacağı şimdilik bir tartışma konusu.

Amsterdam Üniversitesi Tarih Profesörü Bart Wallet  de belediye planına karşı çıkanlardan.   Wallet’e göre 19. yüzyılda Portekiz Sinagogunun yakınındaki Jodenbreestraat (Yahudi Caddesi) sokağını kesen ara sokaklarda başlayan Yahudi pazarı şehrin tarihinin bir parçası ve mutlaka korunmalı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın