kanada REklam

15 yıl sonra ‘Buradayız’ Unutmayacağız!’

Türk Yahudi Toplumu, 28 Ekim Pazar akşamı, 15 Kasım 2003 günü kaybettiği dindaşlarını anmak, ‘Hineni / Buradayız’ demek için Neve Şalom Sinagogunu doldurdu.

15 yıl sonra ‘Buradayız’  Unutmayacağız!’

Oğlunu, kızını kaybeden anneler, kardeşini, babasını, annesini kaybeden, yüreklerindeki acıyı yılların yok edemeyeceği acılı aileler ve onları yakından tanıyan veya tanımayan yüzlerce insan, ruhlarının huzur bulması adına tekrar mum yakmak, dua etmek için toplandılar. Bazı törenlerde sözler biter, insanlar yüreklerinden yüzlerine vuran ifade ile konuşurlar.

Törene katılan herkes sinagog girişinde hazırlanan anma mumlarını yaktı. Kaybettiklerimizin adlarının yazıldığı levhanın altında ‘Buradayız’ ifadesini tamamlayana kadar bütün mumlar yandı. Katılımcılar, gri bileklikler ve dua kitaplarını alarak yerlerine geçerken, Hahambaşı Rav İsak Haleva, ravlar ve gençlerin eşliğinde okunan Arvit duasının ardından limmud törenine geçildi.

Sinagogda, kutsal Tevrat parşömenlerinin bulunduğu bölümün (Ehal) sol üst köşesindeki mermerde, bir çerçeve içinde bulunan kurşun ve bomba izleri de 6 Eylül 1986’daki saldırıda kaybettiğimiz yakınlarımızı hatırlatıyordu.

15 Kasım 2003 günü Neve Şalom, bir bar mitzva töreni için kapılarını açmıştı. Şişli Sinagogu da yine bir kutlama için toplanan cemaati ağırlıyordu. Eş zamanlı bombalar iki sinagogda da nefretini kusan kişilerin haince saldırıları ile sarsıldı. Patlamalarda Yahudi ve Müslüman vatandaşlarımız hayatını kaybetti. Yüzlerce kişi, içerde ve dışarda yaralandı. Saldırının üstünden 15 yıl geçti. Anma töreninde Eytan İpeker’in hazırladığı kısa belgesel o günü tekrar ekranlara taşırken sessizlik hâkimdi. Başarılı belgesel Salvo Kohen tarafından seslendirilmişti.

Filmin ardından 19 yaşındaki kardeşi Yoel Ülçer’i bu menfur saldırıda kaybeden Rahel Layiktez söz aldı. Geçen 15 yılın ardından hâlâ yüreğinde açılan yaraları sarmaya çalışırken konuşması çok zordu. Neve Şalom Sinagogunun kapısında, karnında bebeği ile hayatını kaybeden Berta Özdoğan, Şişli Sinagogunda hayatını kaybeden Yona Romano, Avram Varol, sekiz yaşındaki Annette Rubinstein Talu ile anneannesi Anna Rubinstein, Yoel Kohen Ülçer ve Dr. Yasef Yahya’nın fotoğrafları ekrana yansırken aileleri ruhları anısına mumlarını yaktı. Okunan Teilim, Nekamot, Mişna, Kadiş dualarının ardından açılan Ehal kapısı ile herkes sessizlik içinde onları sevgi ve saygı ile andı ve dünyadan nefretin, ayrımcılığın, antisemitizmin silinmesi için dua etti. Yahidler, aynı gün, dünyanın bir başka köşesinde ABD’nin Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentindeki bir sinagoga düzenlenen vahşi silahlı saldırıda hayatını kaybeden dindaşlarını da üzüntüyle andı. Duygu dolu törenin ardından topluluk sessizlik içinde dağıldı.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın