Blok zincirleri ile güvende hisset!

Geçen hafta telefonlarımız indirim mesajları ile bol bol çaldı. Restoranlar, mağazalar, AVM’ler tüketiciyi yeni açıklanan indirim haberiyle yakalamak için atağa geçti. Bazılarımızın işine gelirken bazılarımız da indirim detaylarını dikkatlice inceledi. O küçücük yazılar bir anda daha da dikkat çekici hale geldi. İndirimden hoşnut olanlar ve olmayanlar yine rutin rotaların yolunu tuttu.

↔↔↔

Dünyada neler oluyor diye yabancı basına göz attığımda Blocchain adlı bir startup projesi ile karşılaştım.

Sizlere özetle bahsetmek istiyorum. Projeye imza atan ve gelecek aylarda daha da geliştirecek olan ‘The Floor’ firması. 

İsrailli firmalar, blok zincirini hepimizin günlük hayatta kullandığı akıllı, güvenli işlem ve depolama çözümü haline getirmek için yeniliklere öncülük ediyor.

Tel Aviv Borsası genel merkezli finans ve bilişim teknolojisi inovasyon platformu The Floor’un kurucu ortağı Gil Devora, “blok zinciri ifadesi hâlâ sözlüğünüzde yerini almadıysa bunun gerçekleşmesi an meselesi”, diyor.

“Blok zinciri, taşınmaz varlıkların üçüncü şahıslar yerine internet aracılığıyla transfer edilmesini ilk kez mümkün kılıyor,” diye aktarıyor Devora. “10 yıl içerisinde ise tüm evlerde göreceğimize inanıyorum.”

Blok zincirleri; dijital verinin ve işlemlerin, merkezi bir veri tabanı yerine bağlantılı şifrelenmiş ‘bloklar2 halinde kaydedildiği ve saklandığı uçtan uca dağıtılan halka açık veya özel defterlerdir. Veri, tüm kullanıcıların eşit ölçüde erişim imkânına sahip olduğu dağınık bir ağda çaprazlama akıştadır.

Temel avantajları ise daha iyi güvenlik (son yıllardaki feci veri tabanı hack’lerini düşünün) ve şeffaflık (size ait varlıklar veya işlemler üzerinden para kazanan gizli komisyoncular yok).

Blok zincirleri, kripto para (bitcoin gibi elektronik nakit para) kullanılarak işlem yapılmasını sağlarken medikal kayıtlardan gayrimenkule ve fikri mülkiyete kadar her şeyin kaydedilmesi, saklanması ve transfer edilmesi amacıyla da kullanılabilir.

The Floor, 2018 yılının başlarında Blok Zincir Fabrikası’nı kurdu. Finansal teknoloji analisti Uriel Ekstein’ın da yardımıyla Devora tarafından yönetilen Blok Zincir Fabrikası’nın kuruluş amacı, The Floor’un iş ortakları için ( Intel ve Accenture’ın yanı sıra HSBC, Intesa Sanpaolo, Santander, RBS, Deutsche Bank ve SMBC gibi küresel bankalar) blok zinciri teknolojisi çözümleri bulmak...

Bankalar, blok zincirine fazlasıyla ilgi gösteriyor. Ekstein, HSBC’nin kısa bir süre önce blok zinciri teknolojisi kullanarak dünyanın ilk ticari finansman işlemini gerçekleştirdiğini söylüyor. Santander, blok zinciri tabanlı döviz hizmetini piyasa sürerken İspanyol bankası BBVA ise kredi vermek için blok zinciri kullanımına öncülük etti. Önümüzdeki ay İsrail’de ‘blok zinciri akademisi’ açacağı söylenen Microsoft, dijital banka teminatları oluşturulması amacıyla blok zinciri tabanlı platform geliştirilmesi üzerin İsrail Bankası Hapoalim ile çalışma yürütüyor.

Sektör hakkındaki gelişmeler netleştikçe sizlerle paylaşacağım.

Güvenli limanlarda yeniliklere ve bereketli günlere kucak açacağımız bir kış sezonu diliyorum.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın