Mısır lideri 1973 harbini zafer olarak niteledi

1973 Yom Kipur savaşını İsrail’i Mısır’la barış yapmaya zorlayan bir savaş ve zafer olarak niteleyen Mısır Devlet Başkanı Abdül Fettah Al Sisi 45. yıldönümünde şehitleri andı…

Mısır lideri 1973 harbini zafer olarak niteledi

Sisi, 1973’te Mısır ordusunun ekipmanlarını SEAT marka bir arabaya İsrail’in askeri gücünü ise Mercedes’e benzeten bir analoji yaptı ve Mısır askerinin cesaretini SEAT araba ile Mercedes’e kafa tutan cesurlar benzetmesi ile tarif etti.

Sisi perşembe günü yaptığı konuşmada Mısır ordusunun elindeki zayıf ekipmana rağmen  malzemece çok üstün bir orduyu mağlup ettiğini ve sonunda İsrail’in Mısır’la barışa razı  olduğunu iddia etti.

Ancak 1973 Yom Kipur Savaşı ya da diğer adı Ekim Savaşı her ne kadar Yahudi Devletini sürpriz yakalamış başlangıçta Mısır, Suriye, Ürdün, Suudi Arabistan Libya, Tunus, Cezayir, Fas ve Küba’nın koalisyonundan oluşan koalisyon ordusuna başlangıçta toprak kazandırsa da, İsrail Ordusunun Şam’a kilometreler kala ateşkes anlaşması ile durması ile son bulmuştu.

6 Ekim’de başlayan savaşın son 4 gününde İsrail ordusunun karşı atağı ile Mısır ve Suriye kuvvetleri savaşın başındaki sınırlara çekilmeye zorlanmıştı.

25 Ekim’de BM nezdinde yapılan bir ateşkes ile son bulan savaş Mısır’ın  26 Mart 1979’da  İsrail ile barış anlaşmasına yol açmıştı.

Kahire o günden sonra giderek daha hızlı bir şekilde Sovyet bloğundan koparak İsrail ve ABD tarafında yer almış, 1979 Anlaşması ile de Sina Yarımadasını geri almıştı.

 

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın