Hahambaşı Haleva: “Yeni yılımız bereketleriyle başlasın“

Hepimizin bildiği gibi Roş Aşana; bizde sıradan bir takvim dönemi başlangıcından öte geçmiş dönemlere ilişkin olarak yaşamımızı gözdem geçirip bir tür vicdan muhasebesi yapma dönemidir.

Hahambaşı Haleva: “Yeni yılımız bereketleriyle başlasın“

Hahambaşı Rav Haleva Yahudi Yeni Yılı Roş Aşana dolayısı ile bir mesaj yayınladı...

 

Mesaj şöyle: 

5779 – 2018  “Tahel Şana Uvirhotea”

Değerli Dindaşlarım, 

Yeni bir yılın eşiğinde bulunduğumuz bugünlerde sizlere hitap ederken  mesajıma dinsel geleneklerimizin bu konudaki en iyi dileklerinden biriyle başlamak istedim:

    “Yeni yılımız bereketleriyle başlasın”

Hepimizin bildiği gibi Roş Aşana; bizde sıradan bir takvim dönemi başlangıcından öte geçmiş dönemlere ilişkin olarak yaşamımızı gözdem geçirip bir tür vicdan muhasebesi yapma dönemidir.

Geleceğe yönelik olarak hayatımızı kutsal Tora’mızın bizlere öğütlediği yönde düzenleme fırsatı veren “Roş Aşana” ve bunu takip eden “Yom Kipur”, “Sukot”, “Şemini Atseret” ve “Simhat Tora”  ile Tişri ayı Musevi takviminin ruhaniyet ve ibadet yoğun bir ayıdır.

       “Ayom Arat Olam, Ayom Yaamid Bamişpat”

          “Evrenin var edildiği gün bugündür, bugün yargı önündeki gündür.” 

         Aslında bir aydır “Selihot” ibadetleriyle kendimizi hazırladığımız bu ruhsal ortamın, siz değerli kardeşlerim tarafından, Yüce Tanrı’nın engin bağışlayıcılığını hak etmek adına olağanüstü bir fırsat olarak değerlendirilmesi gerektiğini hatırlatmak isterim. “Selihot”larımızda tekrarladığımız: 

    “Arhek Midarhe Bene Adam Veşur Darhe Gevoeha”

           “Beşeri gidişatından uzaklaş da Ulu Tanrı’nın yoluna dön” 

şeklindeki uyarının hepimize hitap ettiğini düşünüyorum.    

          Değerli Kardeşlerim.

         Her zaman olduğu gibi bu seslenişimde de sizlerin dikkatini çocuklarımız ve genç nesillerimiz üzerine çekmek isterim. Toplumsal olarak varlığımızı koruyup sürdürmemizin temel koşulu; evlatlarımıza ve gençlerimize dinsel ve toplumsal kültürümüzü gereğince aktarabilmemizdir.

         Bu alanda hepimize sorumluluk düşüyor ama bence en önemli rol ve sorumluluk evlerimizin temel direği, eşlerimiz ve hanımefendi kardeşlerimizin üstünde bulunuyor. Kutsal dinimizin yeni nesillere aktarıcıları olmaktan öte, günümüzde birçok cemaat çalışmasında en ön saflarda yer alan ve her şeyin en iyisine layık olan hanımefendi dindaşlarıma burada en samimi takdirlerimi sunuyorum.

 

 

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın