Batya Natan
Batya Natan

İran ilkokullarda İngilizceyi yasakladı

İran ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney’in ilkokulda İngilizce derslerinin İran kültürünü yozlaştırdığını açıklamasından sonra ilkokullarda İngilizce dersleri yasaklandı.

İran ilkokullarda İngilizceyi yasakladı

İran’da genel olarak İngilizce öğrenimi ortaokulda başlıyordu, az da olsa bazı ilkokullar müfredatlarına İngilizce dersini de  eklemişti.

İran Eğitim Yüksek Konseyi Başkanı Mehdi Navid Adham resmi devlet TV’sine yaptığı açıklamada, devlet ve özel  ilkokullarda İngilizce öğreniminin yasaklandığını duyurdu.

 Navid ilkokul öğrencilerine yönelik İngilizce kurslarının da kanunen yasak olduğunu belirterek, yasağın çocuk yaştaki öğrencilere yönelik olduğunu ifade etti.  Navid, “Temel eğitimde İngilizce öğretmek çocuklarımızın kendi kültürünü öğrenmesine engel oluyor” dedi.

İran’ın dini liderleri sık sık açıklamalarında İngilizce lisanına karşı olduklarını belirtiyor.  Hamaney, ofisinin resmi internet sitesinden  yaptığı açıklamada, yasağın küçük çocuklara yönelik olduğunu, yetişkinler için herhangi bir sınırlama bulunmadığını belirtti.

Hamaney’e göre ‘Batı devletleri artık doğuyu sömürmek için çok daha ucuz ve etkili bir yöntem  buldu, bu da kültür emperyalizmi.’

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
441