Batya Natan

Basında ‘Yahudiler gidiyor’ polemiği

Sedat Ergin’in 30 Aralık 2017 tarihinde Hürriyet Gazetesinde kaleme aldığı, ‘Yeni yıla beyin göçüyle girmek’ başlıklı yazı kamuoyunda ses getirdi. Yazısında İspanya ve Portekiz vatandaşlıklarına başvuran Yahudilerinin sayısını belirten ve “Yahudi vatandaşlarımızda ülkeyi terk etme eğiliminin bu şekilde güçlendiğini okuyunca…” ifadeleri basından ‘Yahudiler Türkiye’den gidiyor mu?’ tartışmalarının başlamasına neden oldu.

Konuyla ilgili ikinci yazı, yeni yılın ilk günlerinde, Sözcü Gazetesinde yazan Soner Yalçın’dan geldi.  ‘Burası vatanın nereye gidiyorsun’ başlıklı bir yazı kaleme alan Yalçın, tarih boyunca Yahudilerin bu topraklarda yaptıkları katkılara değinerek, sözlerini şu cümlelerle bitirdi:

“Yahudisiz (ve kuşkusuz Rumsuz-Ermenisiz) eksik kalırız.

Toprağını-tarihini bırakıp nereye gidiyorsun? Gitme.

Biz bu toprakları kardeşlik yurdu yapacağız. Söz.”

Yazısında Osmanlı’dan günümüze birçok alanda önemli şeylere imza atmış isimlere yer veren Yalçın, “Avram Leyon gibi nice gazete sahipleri”, “İzel Rozental gibi nice karikatüristler” örneklerini de veriyor.

Soner Yalçın’ın yazısına tepkiyi ise bir Türk Yahudisi olan Aaron Baruch, blogunda verdi. ‘Ankaralı’ rumuzunu kullanan Baruch, ‘Soner Yalçın’a Cevabımdır’ başlıklı yazısında, “Yazının sonunda diyorsun ki GİTME. Ben de sana soruyorum:  NİYE KALAYIM? Her gün basının hakaretlerine uğramak için mi kalayım? Her İsrael – Türkiye gerginliğinde hedef haline getirilmek için mi kalayım? Yetmedi mi çektiklerim, sustuklarım, söyleyemediklerim, haykıramadıklarım, söylesene Soner Yalçın, ben niye kalayım?” ifadelerine yer verdi.

Son yıllarda Türkiye’den ayrılan Yahudiler çoğunluğunun eğitim nedeniyle gittiğini belirten Baruch, İspanyol pasaportu alan yaklaşık 2500 Türk Yahudisinin de bunu yurt dışı gezilerinde vize ile uğraşmamak için yaptığını belirtti.

Sedat Ergin, Soner Yalçın ve Aaron Baruch’un yazıları bu hafta Ağa Takılanlar’da

 

http://www.salom.com.tr/haber-105417-webden_secmeler.html

 

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
801