Batya Natan

Arjantin yargısı Savcı Nisman cinayetini resmen kabul etti

Arjantinli Hakim: “Arjantinli savcı Nisman öldürüldü, intihar etmedi”

1994 yılında 85 kişinin ölümü ile sonuçlanan Yahudi merkezi bombalama olayını araştıran Yahudi asıllı Arjantinli Savcı Alberto Nisman 2015 yılında intihar etmiş olarak bulunmuştu. Nisman 1994’teki terör olayının İran bağlantılı bir örgüt tarafından yapıldığını ve zamanın yönetiminin buna göz yumduğu tezini savunuyordu. 

Geçtiğimiz salı günü Nisman davasındaki kararını açıklayan Arjantin Federal Mahkemesi Yargıcı  Julian Ercolini, 656 sayfalık dava dosyasında savcının öldürüldüğünü ve cinayete güvenlik güçlerinin de seyirci kaldığını ifade etti. Yargıç Ercolini, hem Nisman’ı koruyan polislerin hem de savcının başyardımcısının gereken sorumluluğu göstermediğini belirtti. Yargıç Ercolini, Nisman’ın başyardımcısı Diego Lagomarsino’nun savcıya  kendini koruması için 22 kalibrelik bir silah verdiğini, intihar süsü verilmiş cinayetin de aynı silah ile işlendiğine dikkat çekiyor.  Ancak karar metninde Başyardımcı Lagomarsino sadece savcıya silah vermekle suçlanıyor.

Yahudi asıllı savcı Nisman 18 Ocak 2015’te Arjantin meclisine bulduğu kanıtları sunmadan saatler evvel ofisinde ölü olarak bulunmuştu. Kanıtlarda, Savcı Nisman,  zamanın Arjantin Devlet Başkanı  Cristina Fernandez de Kirchner’in cinayetteki İran bağlantısını örtbas ettiğini iddia ediyordu.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
664