Batya Natan

Netanyahu, UNESCO’dan çekilme talimatı verdi

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin UNESCO’dan çekilmesi için talimat verdiğini açıkladı.

Başbakan Netanyahu, haftalık kabine toplantısında, İsrail’in de ABD gibi UNESCO’da çekileceğini belirtti. Netanyahu, “Bu kurumun, taraflı tutumu göz önünde bulundurulduğunda, uygun olan davranış bu olacaktır” dedi.

Netanyahu, Dışişleri Bakanlığa, UNESCO Direktörü Audrey Azoulay’a iletilmek üzere resmi bir ayrılma mektubu yazılması talimatı verdiğini belirtti. Azoulay, Birleşmiş Milletler’e bağlı olan kurumun, Yahudi kökenli ilk başkanı.

ABD de, alınan İsrail karşıtı kararları eleştirerek, ekim ayında UNESCO’dan ayrılacağını açıklamıştı. Altı yıl önce, Filistin’in üye ülke olarak kabul edilmesinden sonra, Washington yönetimi, UNESCO’ya yaptığı ödemelerin yıllık 80 milyon dolarında kesintiye gitmişti. Bu tutar, kurumun yıllık bütçesinin yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyordu.

Çekilme işlemlerinin yaklaşık bir yıl sürmesinden dolayı hem İsrail’in hem de ABD’nin UNESCO’dan çekilmesi ancak 2018 yılının sonunda gerçekleşecek. İki ülke, kurumda, gözlemci statüsünde kalmaya devam edecek.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1743