Batya Natan

Trump’ın kararına dünyadan büyük tepki

ABD Başkanı Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in resmi başkenti olarak tanıdığı ve Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıyacağı açıklaması bir haftadır dünyanın gündemine oturdu. Gerek Batı, gerekse de Doğu’da hem hükümetler hem de halklar, ABD yönetiminin bu kararına büyük tepki gösterdi. Kararı sadece İsrail ve Çek Cumhuriyeti olumlu karşıladı.

Trump’ın kararına dünyadan büyük tepki

BATI, KARARI KABUL ETMEDİ

  İsrail yönetiminin büyük memnuniyetle karşıladığı karara, destek gösteren tek Batı ülkesi Çek Cumhuriyeti oldu. Avrupa Birliği, Kudüs meselesindeki pozisyonlarının değişmediğini açıklarken Birleşmiş Milletler’den de benzer açıklamalar geldi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kudüs’ün statüsü her iki tarafın doğrudan müzakereleri ile kararlaştırılması gereken bir konudur” yorumunu yaptı.

 İslam Dünyasında büyük tepki

  Lübnan Cumhurbaşkanı Avn kararı, “Barış sürecini onlarca yıl geri götüren bir karar. Küresel istikrara tehdit” olarak nitelendirirken Katar Emiri Şeyh Al Sani, “Tehlikeli yansımaları olacaktır” yorumunu yaptı. İran’dan Afganistan’a, Malezya’dan Endonezya’ya kadar sayısız ülkede ABD’ye karşı protestolar düzenlenirken Arap Birliği de Trump’a, tanıma kararını geri çekmesi çağrısında bulundu.

 Türkiye’nin tepkisi

  Trump’ın kararına Türkiye’den de tepki geldi. Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada  “ABD yönetimini bu yanlış kararı gözden geçirmeye ve hesapsızca adımlardan kaçınmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi. Trump’ın kararının ardından, ABD’nin İstanbul’daki konsolosluk binası önünde protesto gösterileri düzenlendi. Karar, ülkenin birçok kentinde gösterilerle protesto edildi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1700