Batya Natan

Küçük kız Hanuka bayramına günler kala 2500 yıllık lamba buldu

Hanuka ya da diğer adı ile Işıklar Bayramı, Yahudi kültüründe 9 kollu şamdan olarak bilinen Hanukiya lambasının mumlarının 8 gün boyunca her birinin yakılması ile kutlanır.

Küçük kız Hanuka bayramına günler kala  2500 yıllık  lamba buldu

İsrail’in tarihi bölgesi Beyt Şahan’da doğa gezisine çıkan anne ve yedi yaşındaki küçük kızı Maccabiler dönemine ait 2500 yıllık bir lamba buldu.

 Ayelet Goldberg Keidar ve küçük kızı Hadas tarihi bir bölgede yer alan Kibbutz Beit Alfa’da yaşıyor. Geçtiğimiz hafta anne-kız  her öğleden sonra yaptıkları gibi yine doğa gezisine çıktı.  Anne-kız Kibbutz Neida’ın bulunduğu tepeye tırmanırken Hadas’ın gözü yerde duran kilden yapılma bir eşyaya takıldı. Küçük kız bulduğu şeyi gidip hemen annesine gösterdi.  Hayfa Üniversitesinde arkeoloji öğrencisi olan Ayelet Goldberg, küçük kızının bulduğu lambanın herhangi bir lamba olmadığını hemen anladı.

Küçük kızına lambayı alamayacaklarını ve onu yetkililere teslim etmeleri gerektiğini açıklayan Anne Goldberg, lambayı İsrail Arkeoloji İdaresine gönderdi.  Arkeolojik incelemede lambanın  2500 yıllık olduğu anlaşıldı.  Lamba Hanuka bayramına vesile olan Yahudi savaşçıları Macabilerin döneminde yapılmıştı.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1927