Batya Natan

Dünya şehirlerinde sokaklar dev hanukiyalar ile aydınlanacak

Yahudi Bayramı Hanuka dolayısı ile dünyanın değişik ülkelerinde sokaklarda Hanukiya yakmak neredeyse bir gelenek haline geldi.

Dünya şehirlerinde sokaklar dev hanukiyalar ile aydınlanacak

Yahudi kuruluşu Habad bu konuda her bayram öncü oluyor. Misyonu dünyanın dört bir köşesinde yaşayan Yahudilere geleneklerini hatırlatmak olan kurum, bu sene de İsviçre’deki kayak merkezlerinden Karayıp  Adalarına, şehir merkezlerinde Hanuka yakma törenleri organize etti.

AP’nin Habad kaynaklarından öğrendiğine göre, bu sene kurum ABD’nin 50 eyaleti ve 100 dünya şehrinde hanukiya yakacak.  Habad tarafından özel olarak imal edilen ve İsrail’in sembolü 7 kollu şamdanın 8 kollusu olan dev mumluklar  bazı şehirlerde törenin yapılacağı bölgenin havasına uygun yapıldı.

Örneğin bir kayak kasabası olan Vail-Colorado’da hanukiyanın kolları kayak şeklinde imal edilirken, deniz ve güneş şehri New Mexico’da hanukiya sıcak hava balonlarının yan yana durmasından oluşturuldu.  Bazı hanukiyalar da şehirlerin en önemli bina ve anıtlarının olduğu mekana dikildi.  Habad, ABD’nin başkenti Washington’da Beyaz Saray önüne bir hanukiya dikerken, Paris’te hanukiya için  Eyfel Kulesinin önündeki meydan seçildi.

Berlin’in ünlü anıtı Brandenburg Kapısı, Moskovo’daki Kremlin Sarayı, Londra’daki Trafalgar Meydanı da hanukiya ile süslenen mekanlardan sadece bazıları.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
2630