Batya Natan

Alman mahkemelerinden peş peşe hapis kararları

‘Nazi Büyükanne’nin ardından ‘Auschwitz’in Muhasebecesi’ de yaşına bakılmaksızın hapis yatacak.

Alman mahkemesi 13 Kasım’da ‘Nazi Büyükanne’ lakaplı 89 yaşındaki Ursula Haverbeck’in Holokost’u inkar etmek suçundan 14 ay hapis cezasını onayladı. Eylül 2016’da Detmold Mahkemesi Yahudilerin Auschwitz’de öldürülmediklerini söyleyen ve dava sırasında saldırgan yorumlarına devam eden Haverbeck’e sekiz ay hapis cezası vermişti. Mahkeme çıkışında çevresine Holokost’u inkar eden bildiriler dağıtınca hakim cezayı birkaç ay daha yükseltmişti.

Geçen yıl kendini, ‘Auschwitz’in muhasebecesi’ Oskar Groening’in davasını izleyen basının önüne atan Haverbeck, canlı yayında Holokost’un tarihin en büyük yalanı olduğunu söylemiş; bunun için de Hamburg mahkemesi tarafından 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Haverbeck’in avukatlarının son bir itiraz haklarını daha olduğu belirtiliyor.

Öte yandan aynı hafta Alman mahkemeleri ‘Auschwitz muhasebecisi’ davasını da sonuçlandırdı. Savaş sırasında görevi  ölüm kamplarında katledilen Yahudilerden ele geçirilen malların sayılması-sınıflandırılması olan Nazi muhafızı Oskar Groening ileri yaşına rağmen hapse girmeye uygun bulundu.

Kuzey Almanya’da bulunan Celle kasabasında 29 Kasım’da yapılan oturumda, 2015’te verilen mahkumiyet kararını bir kez daha onaylayarak, savunmanın ‘cezanın ertelenmesi talebi’ reddedildi. Oskar Groening, Auschwitz’teki görevi nedeniyle, 300 bin kişinin katledilmesine yataklık yapmaktan beş yıl hapse mahkum olmuştu. Kararın açıklanmasından sonra, savunma makamı sanığın 94 yaşında olmasını ileri sürerek cezanın ertelenmesini talep etmişti.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
459