Batya Natan

Yahudi toplumundan haberler

OR AHAYİM HASTANESİNE  ziyaretler sürüyor

QNB Finansbank Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Aras ve Genel Müdür Yardımcısı Murat Koraş, Or Ahayim Hastanesini ziyaret etti.

30 Kasım günü gerçekleşen ziyarette Hastane Vakfı Başkanı Yaşar Abuaf, Pembe Melek Başkanı Sara Behar, yönetim kurulu üyeleri ve Pembe Melekler hazır bulundular. Ziyaret esnasında Başkan Yaşar Abuaf, konuklara hastaneyi tanıttı, kuruluşu ve tarihi hakkında bilgiler verdi; kurumun bugünkü durumunu, Balıklı Hastanesi’ndeki 40 yataklı pavyonu ve Pembe Meleklerin hizmetlerini anlattı.

Hastane turundan sonra Albala Salonunda Sefarad yemeklerinden oluşan öğle yemeğine geçildi. Ardından Ömer Aras, hastanenin, ilk sayfası 1925’te Bağdat kökenli hayırsever Ellie Kadoorie tarafından imzalanmış tarihi anı defterini ilgi ile inceledi ve düşüncelerini yazarak imzaladı. Başkan Yaşar Abuaf günün anısına konuklara 100. Yıl Kitabı’nı armağan etti.

Son olarak ana binanın giriş merdivenlerinde çekilen toplu fotoğrafın ardından karşılıklı teşekkür ve iyi dileklerle ziyaret sona erdi.

 

GOLDEN AGE Komisyonunun kültür faaliyetleri devam ediyor

Golden Age dostları, 4 Aralık’ta kültür faaliyetleri çerçevesinde Jojo Kohen’i  Şişli Sinagogunda ağırladı.

Sunulan ikramlardan sonra  Jojo Kohen, Yahudi mizahı hakkında bir konuşma yaptı. Konuşmasına, ‘Yahudi Kimdir, Yahudi Nedir?’ konusuyla başlayan Kohen, Yahudi fıkralarındaki karakterlerden de bahsedip, fıkralardan da örnekler sundu. Katılımcılar kendisini ilgi ile dinlerken aynı zamanda interaktif ve çok keyifli bir sohbet ortamı yakaladılar. Katılımcılar sinagogdan ayrılırken Jojo Kohen ve yöneticilere böylesine güzel bir günü yaşattıkları için teşekkür edip, bir sonraki  faaliyette görüşmek istediklerini ilettiler.

MATAN BASETER’in ayakkabı bağışı projesi destek bekliyor

Desteğe muhtaç olanların sorunlarını paylaşarak çözümlemeye çalışan sosyal yardım kuruluşu Matan Baseter her sene olduğu gibi bu sene de çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. ‘Bu kış bağışlarınızla dostlarımızın ayakları, sizin de yüreğiniz ısınsın’ mottosuyla bir kampanya başlatan dernek yetkilileri yaptıkları açıklamada her yıl bu proje kapsamında toplanan bağışlarla ihtiyaçlı ailelerin ayakkabı ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını belirtirken bağışseverlere şöyle sesleniyorlar: “Gelin, bu kış ihtiyaç sahibi ailelerin ayaklarını bağışlarınızla sıcak tutmamıza destek olun.”

Atilla Dorsay ve Viktor Apalaçi  ile ‘Şafak Sökmeden’

 

3 Aralık Pazar akşamı, Ulus Amram Oditoryumunda, kalabalık bir dinleyici topluluğu sinema eleştirmeni Atilla Dorsay ile Şalom Sinema Editörü Viktor Apalaçi’yi dinleme fırsatı buldu.

İki sinema adamı, ‘Şafak Sökmeden – Stefan Zweig Farewell to Europe’ filmini kısa görüntüleri eşliğinde masaya yatırdı. Gecede, Seyfi İşman da, Stefan Zweig ile ilgili detaylı bir bilgilendirme sundu.

Film, Nazi baskısından kaçan Stefan Zweig’in Buenos Aires, New York ve Brezilya arasında geçen sürgün yıllarını anlatıyor.

Film, Avusturyalı Yahudi bir aydın olan Zweig ile eşinin sürgünde geçen 15 yılına, birlikte intihar ettikleri 1942’ye dek süren sonu gelmeyen yolculuklarına ve yazarın ‘Yeni Dünya’da kendine bir yuva bulmaya çalışırken, Nazi Almanya’sındaki gelişmeler karşısındaki felsefi duruşuna odaklanıyor. Avusturya’nın Oscar adayı olan Şafak Sökmeden, Aimée ve Jaguar ile tanınan Alman oyuncu Maria Schrader’in yönettiği ikinci film.

Kalabalık bir katılımcı topluluğu, Dt. Seyfi İşman moderatörlüğündeki gecede, Dorsay ve Apalaçi’ye sorularını da yöneltme fırsatı buldu. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
756