Batya Natan

Putin’den Ortadoğu telefonları

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soçi’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile gerçekleşecek üçlü zirve öncesinde İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi ve Suudi Arabistan Kralı Selman’la da telefonla Suriye’deki gelişmeler hakkında konuştu.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre, Putin ve İsrail Başbakanı Netanyahu görüşmelerinde güvenlik birimleri de dahil, her iki taraf için de faydalı olacak çeşitli alanlarda ilişkileri arttırılması gerektiğini belirtti. Suriye’de terörle mücadelede kaydedilen ilerlemeye de değinen iki lider, Ortadoğu’daki durumun nasıl gelişebileceği konusunda fikir paylaşımı yaptı.

Putin ve el-Sisi’nin telefon görüşmesi de Suriye’deki gelişmeler ve krizin çözümüne yönelik çabalar kapsamında oldu. Putin, Mısır Cumhurbaşkanı’na teröristleri etkisiz hale getirmeye yönelik askeri operasyonun nihai aşaması kapsamında ülkedeki son gelişmeler hakkında değerlendirmede bulundu. Putin, Kral Selman ile olan görüşmesinde de benzer konu başlıklarını gündeme getirdi.

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1063