Batya Natan

Emekli FBI ajanı, Anne Frank soruşturmasına ışık tuttu

Emekli FBI ajanı, hâlâ açık olan Anne Frank dosyasını kapatmak için çalışıyor.

Emekli FBI ajanı Vince Pankoke geçtiğimiz günlerde İsrail radyosuna verdiği röportajda, hâlâ dosyası açık olan ve Anne Frank ile ailesine kimin ihanet ederek ele verdiği konusundaki soruşturma hakkında konuştu. Pankoke, “Yüzlerce ihbar aldık ve bunların içinden en az on tanesinde gerçeklik payı bulunuyordu. Henüz gündeme hiç gelmemiş bilgilere ve hikâyelere ulaştık. Tahminlerimize göre bir yerlerde, bir ailenin bir üyesi, o ailenin büyük bir sırrını uzun zamandır taşıyor ve belki de artık, doğruyu söylemenin zamanının geldiğini düşünüyor” dedi.

Amsterdam’da bulunan ‘Anne Frank Evi’ de Pankoke’un çalışmalarını destekleyerek tüm arşivlerini Pankoke ve ekibinin erişimlerine açtı.  Araştırmacılar modern araştırma teknikleri kullanarak verileri analiz etmeyi ve bu şekilde yeni ipuçları elde etmeyi hedefliyorlar.

Pankoke araştırma yöntemleriyle ilgili, “Dışarda çok fazla bilgi var. Tüm topladıklarımızı, milyonlarca küçük bilgiyi elden geçirerek insanlar, tarihler, zamanlar, yerler ve olayları birbirine bağlayan bu dev veri tabanına ekliyoruz,” diye konuştu.

Otto, Edith, Margot ve Anne’dan oluşan Frank ailesi, 12 Haziran 1942’de Amsterdam’da bulunan ve Otto Frank’a ait olan Opekta binasının tavan arasına saklanmışlardı.

Anne, saklandıkları günleri 14 Haziran 1942’den 1 Ağustos 1944’e dek günlük tutarak kaydetmişti. Nazi askerleri kendilerini ele geçirmeden bir süre önce aileyle saklanmaya Van Pels ailesinin üç üyesi de katılmışlardı.

4 Ağustos 1944’te, tavan arası sığınağını bulan SS Subayı Karl Silberbauer liderliğindeki bir grup polis tarafından tutuklanan yedi kişiden sadece Otto hayatta kalmayı başarmıştı. Otto, Opetka çalışanlarından Wilhelm van Maaren’in kendilerini ele verdiğine inansa da bu yönde hiçbir delil bulunamamış ve 1963’te polisin tekrar açtığı soruşturma da sonuçsuz kalınca Van Maaren tamamen aklanmıştı.

Pankoke konuşmasında, Anne Frank ve ailesinin yakalanmalarının yetmiş beşinci yıldönümü olan 4 Ağustos 2019 tarihine dek bu soruşturmayı başarıyla tamamlamış olmayı hedeflediğini de söyledi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
476