Batya Natan

‘İsrail’e karşı savaş açma’

Yedioth Aharonot gazetesinin Gazze kaynaklarından öğrendiğine göre Gazze’de faal olan İslami Cihad örgütü, İsrail’e karşı saldırı başlatmaması için Mısır tarafından büyük bir baskı altında .

‘İsrail’e karşı savaş açma’

Adı saklı Gazzeli yetkilinin gazeteye bildirdiğine göre İslami Cihat, esas patronu İran olmasına rağmen şimdilik Mısır’dan gelen baskıyı dinliyor ve İsrail’e karşı herhangi bir saldırı yapmıyor. Yetkili, “Mısır’ın Gazze’deki etkisi İran’dan daha kuvvetli” dedi. 

Öte yandan bölgede aktif olan Hamas örgütü de İsrail’e karşı herhangi bir saldırı yapma fikrine karşı. Hamas ileri gelenleri, böyle bir saldırının El Fetih’le yaptıkları barış anlaşmasını tehlikeye düşüreceğini düşünüyor. 

Son olarak İslami Cihad örgütünün bir tünel açma girişimini fark eden İsrail istihbaratı tüneli önceden örgütü uyararak kontrollü bir şekilde yok etmiş ancak yine de can kaybı yaşanmıştı. 

Tünelin havaya uçurulması üzerine terör örgütü İsrail’e yönelik tehdit mesajları göndermiş, ölen işçilerin intikamını alacağını açıklamıştı.  Tehditler üzerine  Gazze sınırına yakın bölgelerde İsrail ordusu ek tedbirler alırken, Demir Kubbe Füze Savunma sistemine ait bataryaların Gazze sınırına konuşlandığı gözlendi.

 

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1121