Batya Natan

İskoçya’da Yahudi ve Katolik okulu aynı çatı altında öğretim veriyor

Dünyada bir ilk olarak iki farklı inanç öğretimi aynı vizyonu ve adresi paylaşıyor.

İskoçya’da Yahudi ve Katolik okulu aynı çatı altında öğretim veriyor

Katolik okulu St. Clare’s Catholic Primary ve Yahudi okulu Calderwood Lodge, İskoçya’nın en büyük şehri Glasgow’un güneyinde aynı kampüsü paylaşıyor. Okulun resmi açılışı 8 Kasım’da Piskopos John Keenan ve Birleşik Krallık Ortodoks baş hahamı Ephraim Mirvis’in katılımıyla gerçekleşti.

Proje belediyenin ve eğitim bakanlığının ortak ihtiyaçlarının birleşmesiyle doğdu. 1962’de kurulan Calderwood Lodge belediyenin sınırlarının değişmesiyle 2013’te East Renfrewshire mahallesinde sayıldı. Binası oldukça yıpranmış ve renovasyon gerektiriyordu. Aynı günlerde oturanlar bir Katolik ilkokuluna ihtiyacı duydu. Belediye her iki okulu aynı çatı altında toplayabileceği, yenilikçi ve modern sıfırdan bir bina yapmaya karar verdi. Katolik ve Yahudi cemaatlerinden oluşuma sıcak bakılınca 22,3 milyon dolarlık yatırıma start verildi. Kampüste 210 Yahudi öğrenci, 444 Katolik öğrenci bulunacak. Rakamlar mahallenin demografik yapısıyla uyum gösteriyor. Katolik öğrenciler için girişte Papa’nın bir resmi ve törenler için mihrap bulunuyor. Yahudi öğrenciler için sınıfların girişinde mezuza asılı ve mutfak kaşer kurallarına uygun. Binanın merkezinde bulunan ortak alanda ise duvarda devasa bir hayat ağacı resmi var.

İskoçya’da Yahudi cemaati son 20 yıldır küçülme gösteriyor. Calderwood Lodge okulunun yalnızca yarısı Yahudi. Geri kalanları Müslüman, Hıristiyan, Sih ve inançsız kimselerden oluşuyor. Fakat okuldaki Yahudi ruhu herkes için geçerli; bu da Yahudi olmayan öğrencilerin de İbranice ve Yahudi dininin gerekliliklerini öğrenmesi anlamına geliyor.

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
436