Batya Natan

Çanakkale Sinagogunda bir Şabat daha

Her yıl geleneksel olarak yapılan Çanakkale gezisi, bu yıl da büyük katılımla gerçekleşti. 170’den fazla Çanakkale sevdalısı, bir kez daha Mekor Hayim Sinagogunda şabat duası için bir araya geldi. Geziye, ABD ve İsrail’den gelerek katılanlar dikkat çekti.

Çanakkale Sinagogunda  bir Şabat daha

3 Kasım Cuma günü 176 kişilik kalabalık bir grup geleneksel Çanakkale gezisi için yola çıktı. Geçtiğimiz sene yaşamını kaybeden Albert Penso’nun her sene önderlik ettiği gezi bu sene onun yokluğunda gerçekleşti.

Bu yıl daha önceki ziyaretlerde hiç görülmediği kadar yüksek bir katılım oldu. Çanakkale Mekor Hayim Sinagogu böylesi büyük bir kalabalığı özlemişti. Duvarlarında yankılanan Şabat duaları çok uzun zamandır bu kadar gür olmamıştı.

Şabat duasından sonra konaklanan otelde bir Şabat yemeği düzenlendi. Ertesi sabah Mekor Hayim’deki Şabat duası ve seudanın ardından şehir turu yapıldı.

Pazar günü ise tefila sonrası mezarlık ziyaretinin ardından bir sonraki sene yeniden buluşmak üzere İstanbul’a hareket edildi.

Geziye katılanlar arasında ilerlemiş yaşına rağmen Rabi Yeuda Adoni, Haham Jak Sarfati, Gabay Mordo Varon, Çanakkale Cemaat Başkanı Sami Kumru, Selim Moni Varon, İsrail’den katılan Çanakkaleliler, Los Angeles’tan özel olarak gelen ve Çanakkale Cemaatine büyük katkıda bulunan Mimar Hayati Hayim Aguado yer aldı.

Gezi katılımcılarından Eti Kalma duygularını şöyle kaleme aldı:

Bu sene son anda katıldığım, babamın büyüdüğü şehir olan Çanakkale gezisi oldukça keyifliydi. Eski Çanakkaleliler ve onlarla birlikte orada olmayı isteyen dostlarıyla rekor bir katılımla gerçekleşti.

3 Kasım Cuma sabahı dört büyük otobüsle yola koyulduk. Yol boyunca ‘Los Paşaros Sefaradis’ten şarkılar dinledik. Saat 14.00 gibi Eceabat’tan arabalı vapurla Çanakkale’ye geçtik. Mis gibi boğaz havası bizi karşıladı. Otele yerleşip hemen şehirde gezmek istedik. 6 sene evvel ilk defa geldiğim Çanakkale daha modernleşmiş ve güzelleşmişti. Çarşısında dolaşıp meşhur Aynalı Çarşı’da alışveriş yaptık.

Cuma akşamı Kabala Şabat için Çanakkale Sinagogu açıldı. Duaya katılan bayanlar tarafından Şabat mumları yakıldı. Duadan sonra kaldığımız otelde Çanakkale cemaatinin verdiği Şabat yemeğiyle tekrar bir araya geldik.

 Cumartesi günü sabah tefillası için sinagoga gittik. Geziye katılanlar sinagogu tamamen doldurmuştu. Dualar edildi. Duaların sonlarına doğru Çanakkale Cemaati Başkanı Sami Kumru konuşmasında herkese katılımlarından dolayı teşekkür etti. Bu gezileri 23 senedir hiç aksatmadan yapmaya çalışan Penso ailesi ve geçtiğimiz sene kaybettiğimiz ailenin değerli abisi Albert Penso için, oğlu Jak Penso duygulu bir konuşma yaptı. Bayanların Sefer Tora’lar dolaşırken gül yaprakları atmaları güne ayrı bir renk kattı. Saat 12.00 gibi otelde yine cemaatin verdiği  Seuda’ya katıldık. İlerleyen saatlerde Çanakkale içinde yine görmediğimiz yerleri yürüyerek keşfettik. Çanakkale’ye gelip de meşhur Kadir Usta’nın peynir helvasını tatmayan yoktur. Pazar sabahı otele teslim edilmesi için peynir helvası ve tahin helvası siparişlerini verdik. Akşam yine Çanakkale’nin meşhur Yalova adlı balıkçısında nefis akşam yemeğini yiyerek günü bitirdik.

 Pazar sabahı kahvaltıdan sonra eski Çanakkaleliler aile mezarlıklarını ziyarete gittiler. Saat 12.00 gibi otelden hareket eden otobüsler Lapseki’den Gelibolu’ya geçerek seneye tekrar gelmek üzere İstanbul’a yola koyuldular.

Benim de severek katıldığım, Çanakkalelilerin birbirleriyle anılarını tazelediği bu güzel ve özel gezinin her sene tekrarlanması dileğiyle…

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
874