Batya Natan

Netanyahu: “Hariri’nin istifası bölge için tehdit niteliğinde”

İsrail Başbakanı Netanyahu, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifasının ardından yaptığı açıklamada, istifanın İran’ın bölgeye yönelik tehditlerine karşılık uluslararası kamuoyuna bir uyarı niteliğinde olduğunu ve İran’ın sadece İsrail’i değil bütün Ortadoğu’yu tehdit ettiğini dile getirdi.

Netanyahu: “Hariri’nin istifası bölge için tehdit niteliğinde”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin istifası ile ilgili olarak paylaştığı tweet’te, “Lübnan Başbakanı Hariri’nin istifası ve dikkati çektiği noktalar, uluslararası camiaya Suriye’yi ikinci bir Lübnan’a çevirmeye çalışan İran’ın saldırılarına karşı gerekli önlemleri alması için bir çağrı niteliğindedir. Bu saldırı sadece İsrail’e değil tüm Ortadoğu’ya yöneliktir. Uluslararası camia, bu saldırıyı etkisiz hale getirmek için bir araya gelmeli ve harekete geçmelidir” ifadelerine yer verdi.

Netanyahu bir diğer tweet’te de, “Lübnan = Hizbullah. Hizbullah = İran. Lübnan = İran. İran tüm dünya icin tehlike teşkil ediyor. Saad Hariri’de bugün bunu kanıtladı. Nokta!” paylaşımında bulundu.

Hariri, istifasını cumartesi günü Suudi Arabistan’a yaptığı gezi sırasında verdi. Hariri, ölüm tehditleri aldığını belirtti ve İran’ın Hizbullah’la birlikte Lübnan’ın ve diğer Arap milletlerin içişlerine karıştığını iddia etti.

İran’ı bölgede kaos ve çatışma çıkartmakla suçlayan Hariri, “İran’ın bölgeye yaydığı düşmanlık geri tepecek” diye konuştu.

Hariri sözlerine şöyle devam etti: “İran’ın bölge ülkelerinin kaderi üzerinde etkisi var. Hizbullah, sadece Lübnan’da değil diğer Arap ülkelerinde de İran’ın uzantısı durumunda. Son yıllarda Hizbullah silah kullanımını oldu bittiye getirdi.”

İran ise istifayı bölgesel kaos yaratmak amacıyla ABD ve Suudi Arabistan’ın organize ettiğini iddia etti.

Netanyahu, İran’ın saldırılarına karşı koymak için İsrail’in modern Sünni devletlerle yoğun bir işbirliği yapma gayretinde olduğuna dikkat çekerek, “Bu, bölge barışı icin gelecek vaat eden bir çaba” dedi. 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
457