Batya Natan

ABD’de sinagogları 4000 gönüllü koruyor

ABD’de de bir zamanlar kapısı herkese açık, otoparklarında kontak anahtarı üzerinde bırakılmış arabalar ve huzur içinde ibadet geride kaldı, en azından yaşadığımız bu zor günlerde.

ABD’de sinagogları 4000 gönüllü koruyor

ABD Yahudi Cemaatleri Birliği güvenlik şirketi CSS (Community Security Service) New York, New Jersey, Washington DC, Maryland, Pennsylvania ve California gibi yoğun bölgelerde bulunan sinagogları korumak için 4000 gönüllüyü eğitti. 

Günümüzde örneğin  New York, Teaneck’de tipik bir Şabat günü sinagogların önünde telsiz ve kulaklıklı gönüllü güvenlik görevlilerine, arazi araçları ile üniformalı polislerce kapatılmış sokaklara, üst araması yapılan güvenlik geçiş noktalarına şahit olmak doğal manzaralardan.  ABD’de son zamanlarda olan saldırılardan sonra  CSS güvenlik şirketi standartlarını özellikle sinagoglar için en üst seviyeye çıkardı.  CSS silahlı ve profesyonel güvenliğin yanı sıra özellikle etrafta olabilecek şüpheli insanların belirlenmesi konusunda sivil gönüllüleri eğitiyor.  Eğitimin ayrıntıları her İsrail ordu taktiği gibi kamuya gizli olmakla birlikte, en önemli noktalarından biri Etraf Farkındalığı (Situational Awareness).

 

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
1486