Batya Natan

Polonya ‘sessiz kahramanlar’ını arıyor

Polonya İngiltere’nin yardımıyla Holokost kahramanlarına ulaşmaya çalışıyor.

Sessiz Kahramanlar adındaki kampanya 26 Ekim’de Varşova’da, ‘From the Depths’ (Derinlerden) kuruluşu tarafından tanıtıldı. Geceye ülkenin en büyük Yahudi kurumu TSKZ Başkanı Arthur Hoffman ve İngiltere’nin Holokost Sonrası Meselelerden sorumlu elçisi Eric Pickles’ın katıldı. İngiltere kampanya için bir fon sağlıyor.

From the Depths kurucusu, Jonny Daniels henüz geçen hafta röportaj yaptıkları Natalia Jakoniuk’un felç geçirdiğini ve işin özünde zamana karşı yarıştıklarından söz etti. Savaşta on yaşından küçük olan Jakonuik evlerinin çatı katında sakladıkları Yahudilerden söz etmiş, o küçük yaşta sorumluluğunun Naziler geldiklerinde yan mahallelere haber ulaştırmak olduğunu belirtmişti. Röportajda ayrıca Jakonuik bir keresinde Nazilerin evlerini aradıklarını fakat çatı katına bakmayı akıllarına getirmediklerini anlatmıştı. Kuruluş, Jakonuik gibi kimselerle yapılacak görüşmelerin arşivlenmesi için uğraş veriyor. Ülkenin dört bir tarafında kamu binalarına asılacak posterlerde Holokost’a tanıklık etmiş insanların kendilerini öne çıkarmaları istenecek.

Kudüs’teki Yad Vaşem Holokost Müzesi hayatlarını riske atarak Yahudileri kurtaran ‘Uluslararası Dürüstler’ listesini hazırlarken tanıkların ifadelerine dayalı titiz bir süreç izliyor. Ancak From the Depths  bazı kurtarış hikâyelerinin bir tanığı olmadığından bu güvenlik incelemesi konusunda o kadar hassas davranmıyor. Daniels konuyu şu şekilde özetliyor: “Bu belgelemekle ilgili, unvan vermekle ilgili değil.”

İLGİLİ HABERLER

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın
487